• Konspekty zajęć edukacyjnych

        •  

          KONSPEKTY ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

           

          I. SCENARIUSZ ZAJĘC REALIZOWANYCH W RAMACH PROJKETU

          “RAZEM W PEŁNI SPRAWNI”

          GRUPY: 5 i 6-LATKI

          ZABAWY BALONAMI. ZAJĘCIA RUCHOWE METODĄ W.SHERBOURNE.

          Cele ogólne:

          ·          Wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka

          ·         Kształtowanie poczucia bezpieczeństwa, akceptacji samego siebie

          ·         Integrowanie się z grupą

          ·         Wyczucie własnego ciała

          ·         Rozwijanie sprawności ruchowej

          ·         Kształtowanie pozytywnych uczuć w kontakcie z innym dzieckiem

           

          Cele operacyjne:

          DZIECKO:

          ·         Swobodnie wykonuje postawione przed nim zadanie

          ·         Współpracuje z partnerem

          ·         Akceptuje siebie i innych

          ·         Zachowuje się bezpiecznie podczas wykonywanych ćwiczeń

          ·         Kontroluje własne zachowanie

          ·         Odczuwa radość ze wspólnej zabawy

          Formy: indywidualna, grupowa

          Metody: metoda ruchu rozwijającego W.Sherbourne

          Środki dydaktyczne: magnetofon, płyta CD z nagraniami muzyki skocznej, relaksacyjnej, poważnej, chusta animacyjna, balony.

          PRZEBIEG:

          Część wstępna:

          1. Siad w kręgu, poinformowanie dzieci o przebiegu zajęć, zawarcie umów.

          2. Powitanie: dzieci witają się ze sobą różnymi częściami ciała.

          Część główna:

          1.      Ćwiczenia prowadzące do wyczucia własnego ciała i przestrzeni:

          ·         Marsz na palcach, na piętach, na sztywnych nogach, marsz jak bocian

          ·         Zabawa “Balonik”

          ·         Ćwiczenie pozwalające zdobyć pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa w otoczeniu:

          ·         “Mostek” - jedno dziecko robi mostek, drugie obchodzi je na czworaka, zamiana ról.

          ·         Rozwijanie wzajemnych kontaktów:

          ·         Waga - dzieci stoją naprzeciw siebie, trzymają się za ręce, wykonują na przemian przysiady (relacje - “razem”), zamiana ról

          ·         Paczka - jedno dziecko zwija się w kłębek, mocno splata dłonie, a drugie dziecko próbuje rozwiązać paczkę (relacje - “przeciwko”), zamiana ról

          ·         Toczymy balonik - jedno dziecko klęczy, drugie leży na plecach, dziecko klęczące turla dziecko leżące naprzemiennie na brzuch i na plecy, zamiana ról (relacje - “2”)

          ·         Huśtawka - dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym, twarzą odwrócone do siebie, trzymając się za dłonie, jedno dziecko huśta drugie (relacje - “razem”)

          ·         Pozycja siedząca, ćwiczący siedzi opierając się plecami o partnera, pcha plecami partnera próbując pokonać jego opór, zamiana ról (relacje-”2”)

          2.      Ćwiczenia twórcze:

          Swobodny taniec przy muzyce z wykorzystaniem balonów, przy pomocy chusty animacyjnej. Relaks - dzieci leżą na podłodze z zamkniętymi oczami, słuchają muzyki relaksacyjnej, powolne podnoszenie i opuszczanie rąk i nóg,

          Zakończenie:

          1. Siad w kręgu - podsumowanie zajęć, pochwalenie najbardziej aktywnych dzieci, zwrócenie uwagi na zachowania niezgodne z umową
          2. Pożegnanie - do widzenia: uderzamy o podłogę, o kolana, tupiemy, klaszczemy nad głową.

           

           

          II. SCENARIUSZ ZAJĘC REALIZOWANYCH  RAMACH PROJEKTU

          “RAZEM W PEŁNI SPRAWNI”

          GRUPY: 3 I 4 - LATKI, 5 I 6 - LATKI

          TEMAT : RÓŻNOBAWRNE MOTYLE

          Cele:

          ·         Zapoznanie z nową techniką łączenia różnego towarzystwa, tak aby powstała kompozycja (5 i 6-latki)

          ·         Zapoznanie z techniką malowania palcami (3 i 4-latki)

          ·         Doskonalenie umiejętności trafnego wyboru odpowiedniego materiału i starannego umieszczenia go na kartonie

          ·         Doskonalenie umiejętności posługiwania się klejem

          ·         Nabywanie umiejętności posługiwania się własnymi palcami

          ·         Wdrażanie do poszanowania przyrody

          Metody:

          ·         Słowna - piosenka, pogadanka, komentarz do zabawy ruchowej

          ·         Oglądana - pokaz różnych odmian motyli

          ·         Czynna - udział w zabawie ruchowej, wykonanie prac

          Środki dydaktyczne: krążki w 4 kolorach, opaski z motylkami, papier kolorowy, klej, obrazki z motylkami, farby plakatowe, ścinki włóczki i bibuły karbowanej

          PRZEBIEG:

          1. Powitanie:
          2. “Wszyscy są, witam Was, zaczynamy, bo już czas. Jestem ja, jesteś Ty, raz, dwa, trzy”
          3. Wiersz “Motyle” M.Kownackiej:

          Motyle, motyle, motyle

          Jest ich w ogrodzie tyle.

          Nad kwiatami wiodą igraszki

          Czerwieńczyki, żeglarze, modraszki.

          Leciuteńkie, lotne, kolorowe,

          Pawie oczka i pazie królowej.

          Piją nektar, zapylają kwiatki.

          Nie będziemy ich łapać do siatki.

          Pędzle! Farby! Bajka kolorowa!

          Na wyścigi - motyle malować !

          1. Rozmowa na temat wiersza. Pokaz plansz ilustracji, omówienie wyglądu, różnorodności motyli.
          2. Zabawa ruchowa - taniec motyli
          3. Wykonanie prac:
          4. Starsze dzieci: wypełniają kontur motyla różnorodnym tworzywem
          5. Młodsze dzieci: malują motyle palcem
          6. Galeria prac, sprzątanie miejsc pracy.

          ZAKOŃCZENIE:

          1.      Siad w kręgu - podsumowanie zajęć, pochwalenie najbardziej aktywnych dzieci, zwrócenie uwagi na zachowania niezgodne z umową

          2.      Pożegnanie - do widzenia: uderzamy o podłogę, o kolana, tupiemy, klaszczemy nad głową.

          III. SCENARIUSZ ZAJĘC REALIZOWANYCH W RAMACH PROJKETU

          “RAZEM W PEŁNI SPRAWNI”

          GRUPY: 3 I 4-LATKI, 5 I 6-LATKI

          TEMAT: ZABAWY PRZYGOTOWUJĄCE DO OBCOWANIA Z LUDŹMI NIEPEŁNOSPRAWNYMI

          Cele:

          - Poznanie podstawowych rodzajów niepełnosprawności

          - Rozumienie ich nieodwracalności i ograniczeń w życiu, które niosą za sobą

          - Poznanie uczuć towarzyszących osobom niepełnosprawnym w codziennym życiu

          - Wykazanie gotowości do nawiązywania bezpośrednich kontaktów z osobami niepełnosprawnymi i poznawania ich problemów

          Formy pracy: indywidualne, grupowe, w parach

          Metody pracy: rozmowa kierowana, zabawa, pantomima

          Przebieg zajęć:

          1. Powitanie

          2. Słuchanie J.Lisowskiej pt. “Spotkanie przyjaciół”

           

          Spotkanie przyjaciół

          Na mojej drodze, w każdej chwili,

          Mogę Was spotkać moi mili.

          I chociaż różni nas tak wiele,

          Zostanę waszym przyjacielem.

          Bo jeśli któryś z Was nie chodzi,

          To na spacerze do nie szkodzi.

          Ja Cię zawiozę, gdzie będziesz chciał,

          Bylebyś dobrą mapę miał…

          A jeśli Twoje oczy szare,

          Nie cieszą się widzenia darem,

          To ja Ci będę dziś oczami,

          Opiszę słońce i niebo nad nami…

          Jeżeli żyjesz w ciągłej ciszy,

          To moją radość i tak usłyszysz.

          Będziemy biegać, skakać, mówić,

          Aż się nam każda z rąk utrudzi!

          Jeżeli zaś Twoje usta milczą stale,

          Wyślę Ci dłonią znaki małe,

          Które na zawsze Ci powiedzą,

          Że przyjaciele wszystko wiedzą.

          Bo wiem i dobrze to rozumiem,

          Że Ty nie możesz być sam w tłumie!

          Chociaż mam zdrowe nogi, oczy,

          To z takim jak Ty mogę kroczyć.

          I gdy się w życiu gdzieś spotkamy,

          To wszystkim smutkom radę damy.

          3. Rozmowa na temat wiersza, analiza jego treści (rodzaje niepełnosprawności), odniesienie się do doświadczeń dzieci - kontakty z osobami niepełnosprawnymi.

          4. Zabawa:

          Pośrodku sali siada jedno wybrane dziecko, któremu przewiązuje się oczy opaską. Po jego prawej i lewej stronie kładzie się pęk kluczy spiętych breloczkami. Za tym dzieckiem stoi cała grupa, przed nim stoi nauczycielka. Wskazuje gestem dwoje dzieci, które na jej znak idą w kierunku siedzącego. Muszą iść bardzo cicho, następnie jak najciszej zabrać klucze i zanieść do pozostałych dzieci. Jeśli się to uda i dziecko siedzące z przewiązanymi oczami nie wskaże strony, z której klucze zostały zabrane, punkt zdobywa grupa. Jeżeli wskaże stronę, punkt zdobywa dziecko siedzące. Potem następuje zamiana ról.

          5. Zabawa:

          Dzieci siedzą w kole. Jedno dziecko z przewiązanymi oczami siedzi w środku koła. Nie widzi za kim nauczycielka chowa duży klocek, który za chwilę będzie musiało znaleźć. Jedna osoba z kola otrzymuje funkcję przewodnika. Na znak nauczycielki przewodnik kieruje “niewidomego” słowami “na prawo, na lewo, do przodu, do tyłu” i stara się doprowadzić do osoby, za którą jest schowany klocek. Nauczycielka prosi o opisanie wrażeń przez dziecko “chwilowo pozbawione wzroku”.

          6. Zabawa:

          W tej zabawie nie można mówić, dozwolone są jedynie gesty i miny. Dzieci siedzą w kole. Nauczycielka podchodzi do jednego dziecka i prosi (mówiąc dziecku do ucha), aby gestem i mimiką wyraziło zdanie: “lubię jeść lody”. Dzieci muszą odgadnąć, co dziecko chciało powiedzieć. Kolejne chętne dzieci wyrażają myśli i zdania w podobny sposób. Pokaz i demonstracja podstawowych znaków języka migowego przez p. Sylwię Gniaździńską.

          7. Zakończenie zajęć i podsumowanie.

          IV. SCENARIUSZ ZAJĘC REALIZOWANYCH W RAMACH PROJKETU

          “RAZEM W PEŁNI SPRAWNI”

          (grupy młodsze, 3 latki)

          TEMAT: “Zabawy przygotowujące do obcowania z ludźmi niepełnosprawnymi”

          CELE:

          ·         Poznawanie rodzajów niepełnosprawności

          ·         Rozumienie ich nieodwracalności i ograniczeń w życiu, które za sobą niosą

          ·         Poznawanie uczuć towarzyszących osobom niepełnosprawnym w codziennym życiu

          ·         Wyrabianie orientacji w schemacie własnego ciala i przestrzeni

          ·         Kształtowanie zaufania do członków grupy

          ·         Usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej

          ·         Usprawnianie analizy i syntezy wzrokowej

          METODY:

          ·         Aktywizująca

          ·         Słowna - objaśnienia

          ·         Czynna - zadań stawianych do wykonania

          FORMY:

          ·         Indywidualna

          ·         Zbiorowa

          PRZEBIEG ZAJĘC:

          1. Przywitanie dzieci
          2. “Ciuciubabka”- zabawa wprowadzająca do zajęć. Wybrane dziecko ma zasłonięte oczy, stara się dotknąć dziecko. Zwrócenie uwagi na bezpieczne poruszanie się dzieci po sali. Zabawę powtarzamy 3 razy, po wcześniejszym ustaleniu zasad zabawy z dziećmi.
          3. Zaproszenie dzieci do koła, rozmowa z dziećmi przy ilustracjach. Nawiązanie do osoby niepełnosprawnej poprzez podany przykład bliski dla dzieci np.. niesprawna lalka, niesprawny samochód. Rozmowa z dziećmi, wyjaśnienie słowa “niepełnosprawny”. Oglądanie zdjęć, obrazków przedstawiających osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku inwalidzkim, osoby niewidome, niesłyszące itp.. (dyskusja)
          4. “Gdzie brzęczy dzwoneczek?” - zabawa ortofoniczna. Dzieci siedzą w kole, jedno z dzieci ma zasłonięte oczy, stoi na środku i stara się określić skąd dobiega odgłos dzwonka. Próbuje dotknąć osobę, która trzyma dzwonek.
          5. Zabawa ruchowa “Pajacyki”, “Żabki” z elementem podskoku.
          6. “Pantomima” - zabawa rozwijająca wyobraźnię, pamięć słuchową. Dzieci siedzą w kole n-ka wybiera jedno dziecko do środka, mówi mu na ucho dowolne zdanie np.. “myję zęby”, “skaczę na skakance”, “jem lody”, “jadę na rowerze” itp.. Pozostałe dzieci starają się odgadnąc co pokazuje dziecko stojące w środku.
          7. “Moje stopy malują” praca plastyczna. Dzieci gole stopy maczają w kolorowej farbie, na podłodze rozłożona jest tapeta z wyczuwalną strukturą. Tworzą rożne wzory stopami, nie pomagają sobie rękami. Inspirują je własne pomysły.
          8. Wystawa prac, wspólne nazywanie własnego wytworu plastycznego.
          9. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach

          V. SCENARIUSZ  ZAJĘĆ REALIZOWANYCH W RAMACH PROJEKTU

          „RAZEM W PEŁNI SPRAWNI”

          TEMAT: „Zabawy przygotowujące do obcowania z ludźmi

          niepełnosprawnymi”

          Cele ogólne:

          ·         rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat,

          ·         poznanie podstawowych rodzajów niepełnosprawności,

          ·         rozumienie ich nieodwracalności i ograniczeń w życiu, które niosą ze sobą,

          ·         odkrywanie w jaki sposób dotyk pomaga poznawać otaczający świat,

          ·         zapoznanie z nową techniką łączenia różnego tworzywa,  

          ·         kształtowanie pozytywnych uczuć w kontakcie z innym dzieckiem.

          Metody:

          ·         słowne,

          ·         oglądowe,

          ·         czynne.

          Formy:

          • indywidualna,
          • zbiorowa.

          Środki dydaktyczne:

          ·         opowiadanie pt. „Ośmiorniczka”, ilustracje,

          ·         ilustracje, zdjęcia,

          ·         płyta CD z nagraniem piosenki do zabawy ruchowej pt „Pajączki”,

          ·         wata, aksamit, piasek, kamyczki, futerko, folia bąbelkowa, tapeta z wyczuwalną strukturą, folia aluminiowa, ryż,

          ·         prześcieradło, farby, ryż , kasza manna, piasek,  makaron, płatki mydlane.

          Przebieg zajęć

          1. Przywitanie dzieci.
          2. „Ośmiorniczka”-  słuchanie opowiadania czytanego przez nauczycielkę, oglądanie ilustracji do opowiadania.
          3. Rozmowa z dziećmi na temat problemu poruszonego w opowiadaniu.  Wyjaśnienie słowa „niepełnosprawny”. Oglądanie zdjęć i ilustracji przedstawiających osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku inwalidzkim, osoby niewidome, niesłyszące (pokaz  języka migowego).
          4. „Pajączki”-zabawa ruchowa.
          5. „Ścieżka wrażeń”- na ścieżce ustawione są stacje wrażeń na których znajdują się materiały  bardzo różne w dotyku. Dzieci pokonują ścieżkę wrażeń wchodząc boso po kolei na każdy materiał. Po  przejściu  wszystkich  dzieci  rozmowa  z   nauczycielką o tym, jakie w dotyku są poszczególne materiały.
          6. „Paluszki malują” -praca plastyczna, dodawanie rozmaitych struktur do farb, łączenie farb z różnorodnym materiałem (piaskiem, ryżem, kaszą manną, makaronem, płatkami mydlanymi) następnie malowanie palcami na prześcieradle na temat dowolny.
          7. Wystawka wszystkich wykonanych prac.
          8. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.

           

           

           

    • Kontakty

      • Przedszkole Publiczne nr 2
      • Tylko nr tel. komórkowych: Dyrektor - 505477497 Wicedyrektor - 505477510 Kierownik Działu Żywienia - 505919591 Przedszkole - 797387921
      • ul. Kościuszki 4 58-400 Kamienna Góra Poland
      • e-mail pracowników: dyrektor_pp2kg@umkg.pl; wicedyrektor_pp2kg@umkg.pl; kierownik.dzialu.zywienia_pp2kg@umkg.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych