PROGRAMY I PROJEKTY PRZYJĘTE DO REALIZACJI
Przedszkole Publiczne nr 2
Realizowane programy
PROGRAM WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
Najnowszy program edukacji przedszkolnej przygotowany przez wydawnictwo MAC Edukacja jest w pełni zgodny z zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz obowiązującą podstawą programową wychowania przedszkolnego. Jako pierwszy na rynku został opracowany pod kątem kształtowania kompetencji kluczowych – zarówno w warstwie metodycznej, jak i kartach pracy. Jest bogaty w treści, które w zintegrowany sposób pogłębiają wiedzę, rozszerzają umiejętności praktyczne i kształtują postawy, wspierając tym samym wszystkie obszary rozwoju dziecka.
Polecam!
dr Aleksandra Piotrowska1
BEZPIECZEŃSTWO
Jest w pełni zgodny z obowiązującą podstawą programową.
2
PROFESJONALIZM
Zawiera odniesienia do kompetencji kluczowych zawartych w Zaleceniach Parlamentu Europejskiego i Rady Europy.
3
UNIWERSALIZM
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/program2020.pdf
Projekt „Przedszkole przyszłości – program edukacji przedszkolnej”
jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.Program powstał jako praca zespołowa.
Autorzy: Katarzyna Bury, Alicja Kosowska, Agnieszka Pieluszyńska, Przemysław Adamski,
pod kierunkiem dr Bogny Bartosz
„Przedszkole Przyszłości” Program edukacji przedszkolnej realizowany jest w 1 grupie przedszkolnej.Program edukacji przedszkolnej „Przedszkole Przyszłości” został opracowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III: Wysoka jakość systemu oświaty, Działanie 3.3: Poprawa jakości kształcenia, Poddziałanie 3.3.4. Modernizacja treści i metod kształcenia.
Realizujemy także:
- międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego dzieci "Przyjaciele Zippiego" .
Jest to międzynarodowy program Partnership for Children, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci.
- ogólnopolski program "Optymistyczne przedszkole" autorstwa Mirelli Nawrot i Ireny Dzierzgowskiej – elementy programu są realizowane we wszystkich grupach
Jest to program wychowujący optymistów, ludzi zaradnych, twórczych o pozytywnym nastawieniu do życia, aktywnych. Dzięki wykorzystaniu teorii inteligencji wielorakich każde dziecko może rozwinąć własne zdolności i możliwości, a warunki do tego stworzymy w naszym przedszkolu dostosowując odpowiednio twórcze metody działania, odpowiednie pomoce, środki i środowisko .Program zakłada ścisłą współprace z rodzicami poprzez ustalenie wspólnych zasad wychowawczych placówki i domu rodzinnego.
„Optymiści lepiej się uczą, są zdrowsi, więcej zarabiają, zakładają długotrwałe i szczęśliwe małżeństwa, utrzymują więź ze swoimi dziećmi, a nawet dłużej żyją”
mówi Alan Loy Mc Ginnis
Odimienna metoda nauki czytania należy do innowacyjnych projektów edukacyjnych, zatwierdzonych przez MENiS. Pozwala na wczesne kształcenie umiejętności czytania zarówno w aspekcie technicznym, jak i semantycznym.
Kształcenie sztuki czytania z pełnym rozumieniem tekstu rozpoczyna się już z dziećmi trzyletnimi. Nauczyciel prowadząc zabawy i gry prowokuje dziecko do odkrywania na drodze samodzielnego rozumowania logiki alfabetycznego szyfru. Początkiem jest imię dziecka, które staje się słowem otwierającym świat pisma.- Program KidSmart
– program multimedialny ,realizowany w trakcie zajęć z wykorzystaniem komputerów w grupach najstarszych mający na celu wspomożenie dzieci w przygotowaniu do podjęcia nauki szkolnej poprzez przybliżanie dzieciom min.: pojęć matematycznych, elementów czytania, pojęć przyrodniczo – społecznych, ćwiczeń uwagi, pamięci i spostrzegawczości.Programie Nauczania Początkowego KidSmart połączyliśmy technologię IBM z oprogramowaniem firmy Riverdeep tworząc nowoczesne Centra Komputerowe Young Explorer.
W ramach projektu IBM KidSmart placówkom prowadzącym nauczanie początkowe i przedszkolne przekazywane są zestawy komputerowe zaprojektowane specjalnie dla dzieci w wieku 3-7 lat. Zestaw obejmuje komputer w kolorowej, bezpiecznej dla dzieci obudowie oraz oprogramowanie edukacyjne. Oprogramowanie IBM KidSmart wspiera program nauczania początkowego w zakresie podstaw matematyki, języka angielskiego oraz logicznego myślenia, a ponadto, poprzez wprowadzenie element nowości i zabawy, urozmaica i uatrakcyjnia zdobywanie nowych umiejętności. Poprzez udział w programie, dzieci już we wczesnych latach uczą się jak mądrze korzystać z komputera, co kształtuje ich odpowiedzialne podejście do wykorzystania najnowszych technologii w późniejszym życiu.Przegląd programu:
Cele
- przygotowanie dzieci do wejścia w "świat cyfrowy" - właściwe i bezpieczne korzystanie z IT
- zniesienie barier cyfrowego rozwoju poprzez skierowanie działań szczególnie do środowisk defaworyzowanych
- rozwój umiejętności nauczycieli posługiwania się IT w nauczaniu początkowym
Program na świecie
- Firma IBM przekazała ponad 50 000 Centrów Young Explorer do 60 krajów na całym świecie
- Programem zostało objętych ponad 10 milionów dzieci
- Program posiada bezpłatną stronę internetową www.kidsmartearlylearning.org (Odsyłacz do strony poza domeną ibm.com) z narzędziami wspierającymi nauczycieli i rodziców w wykorzystaniu aplikacji edukacyjnej. Strona jest dostępna w dziesięciu językach, od 2010 roku również w języku polskim
- W ramach programu prowadzone są warsztaty dla nauczycieli z zakresu wykorzystania nowoczesnych technologii w nauczaniu początkowym
Program przedszkolnej edukacji antytytoniowej
CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS
Założenia programu:
Ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego.
Program ten jest adresowany do dzieci przedszkolnych, z udziałem rodziców i opiekunów.
Stanowi on pierwsze ogniwo w cyklu programów antytytoniowych.Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.Program może być rozszerzony na środowisko lokalne.
Cele główne programu:
Wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.
Zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.
Cele szczegółowe programu:
Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych dymów „wydobycie” dymu papierosowego.
Zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów
Zwiększenia wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym.
Programami wewnętrznymi wspierającymi edukację dzieci są:
- Program profilaktyczny „Edukacja dla bezpieczeństwa” mający na celu kształtowanie u dzieci postaw pro zdrowotnych, dbanie o bezpieczeństwo swoje i innych, naukę zachowania w sytuacjach zagrożenia oraz wpajający podstawy udzielania pierwszej pomocy. Program realizowany jest we wszystkich grupach wiekowych. Przy realizacji programu placówka współpracuje z instytucjami w mieście odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo:1. Powiatowa Komenda Policji /wspólne poznawanie zasad ruchu drogowego na skrzyżowaniu ulic oznaczonych sygnalizacją świetlną, zabawy dydaktyczne w przedszkolu z udziałem „Komisarza Lwa” kształtujące postawy służące bezpieczeństwu w różnych sytuacjach życiowych, pokaz tresury psa policyjnego, zwiedzania komendy policji itp./.
2. Powiatowa Straż Pożarna / zwiedzanie siedziby straży pożarnej, zapoznanie się z wyposażeniem, prelekcje strażaków nt. zachowań bezpiecznych itp./.
3. Pogotowie ratunkowe / pokaz wyposażenia karetki, prelekcje ratowników na temat bezpieczeństwa, pokaz udzielania pierwszej pomocy z ćw. praktycznymi/
4. Powiatowy Inspektor Sanitarny / udział w akcjach organizowanych przez instytucje dotyczących bezpiecznych zachowań, prelekcje pracowników Sanepidu dla dzieci i rodziców np. o profilaktyce zachorowań na choroby zakaźne, szczepieniach, wywieszanie ulotek, plakatów itp./
- Program adaptacyjny - dla nowych rodzin mający na celu umożliwienie najmłodszym dzieciom szybką adaptację do warunków przedszkolnych i zmniejszenie stresu spowodowanego pozostawaniem w przedszkolu i rozstaniem z najbliższymi. Program zakłada cykl dni otwartych dla wszystkich chętnych w trakcie zapisów do przedszkola oraz cykl spotkań dla nowoprzyjętych dzieci i ich rodzin z nauczycielką, która będzie pracowała w grupie. Realizacja programu zakłada dokładne informowanie rodziców o warunkach i organizacji pracy przedszkola poprzez zwiedzanie placówki oraz książeczkę „Jutro będę przedszkolakiem”, poznanie dzieci w trakcie obserwacji oraz poprzez badanie ankietowe rodziców, wspólne ustalenie kierunków pracy w grupie i współpracy z rodzicami.
- Program wychowawczy – opracowany w porozumieniu z radą rodziców – ustalający główne zasady wychowania obowiązujące w przedszkolu, ujednolicający założenia wychowawcze placówki i domu rodzinnego. Program realizowany jest we wszystkich grupach wiekowych.
- Program edukacji regionalnej – realizowany we wszystkich grupach, mający na celu rozwijanie zainteresowania miastem rodzinnym, dostrzeganie piękna najbliższego środowiska, kształtowanie patriotyzmu lokalnego
REALIZOWANE PROJEKTY
- 1 -
1. W roku szkolnym 2013/2014 realizowaliśmy projekt: "Mali aktorzy na wielkiej scenie". Projekt był realizowany przy współpracy z Kamiennogórskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych "Razem" dzieki któremu uzyskano dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w wysokości 15 000 zł. Projekt zakładał:
- Kształtowanie doznań estetycznych dzieci podczas odbioru różnych form teatralnych.
- Wyposażenie dziecka w wiedzę o teatrze.
- Uwrażliwiane dzieci na piękno słowa mówionego oraz gry aktorskiej .
- Uwrażliwianie na sztukę, pobudzenie dzieci do działań artystycznych, rozwijanie twórczej aktywności.
- Kształcenie umiejętności przedstawiania poznanych utworów za pomocą gestu, mimiki i ruchu.
- Wzmacnianie pozytywnego obrazu samego siebie, współpracy w grupie i odpowiedzialności za efekt końcowy.
- Wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z małych miejscowości.
- 2 -
Przedszkole przyjazne żywieniu i aktywnosi fizycznej - reliazowany od roku szkolnego 2013/2014
w ramach Szwajcarsko-Polskegoi Programu Współpracy ( KIK/34)
pt. „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej”.Instytut Żywności i Żywienia im. prof. dra med. Aleksandra Szczygła w Warszawie oraz Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie są liderami projektu edukacyjnego KIK/34 w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW), Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej.
W latach szkolnych 2013/2014 i 2014/2015 przewidziana jest realizacja zadania 2 Edukacja i wdrażanie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjalnych i średnich oraz ocena wpływu tej edukacji na sposób żywienia, stan odżywienia oraz poziom aktywności fizycznej i wiedzy dzieci i młodzieży, które objęte jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej Pani Minister Krystyny Szumilas.
Udział przedszkola w projekcie polega na udokumentowaniu podejmowanych przez placówkę działań prozdrowotnych, takich jak np. organizacja wspólnie spożywanych zdrowych posiłków czy przeprowadzenie imprezy sportowo-rekreacyjnej. Całość przedsięwzięć podzielona jest na 3 etapy: przygotowanie, realizację oraz ewaluację i pomiar rezultatów. Aktywny udział promowany będzie certyfikatem zaangażowania (po pierwszym roku uczestnictwa), a następnie certyfikatem końcowym, co odgrywa istotne znaczenie w ocenie jakości pracy placówki. Uczestniczącej/emu w programie szkole/przedszkolu gwarantuje się również dostęp do wartościowych materiałów edukacyjnych oraz do specjalistycznej strony internetowej.
-3-
2. W roku szkolnym 2010/2011 rozpoczęliśmy realizację projektu „Razem w pełni sprawni” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundację Promyk Słońca. Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska–Saksonia 2007 – 2013 oraz z budżetu Województwa Dolnośląskiego. Patronat nad projektem objęli Dolnośląski Kurator Oświaty i poseł na Sejm Sławomir Piecha.
Główne założenia projektu:
• jak stać się nowoczesną szkołą - przyjazną osobom niepełnosprawnym,
• jak przezwyciężać obawy i zahamowania uczniów przed niepełnosprawnością,
• jak budować system wsparcia i pomocy uczniowi niepełnosprawnemu w szkole ogólnodostępnej,
• jak ułatwić wprowadzanie tematyki niepełnosprawności do szkolnych programów dydaktycznych, wychowawczych i profilaktycznych zgodnie z wymogami obowiązującego prawa oświatowego,
• jak przygotować uczniów do współuczestniczenia w życiu szkolnym i pozaszkolnym z osobami niepełnosprawnymi,
• jak zastosować przykłady „dobrych praktyk” na Dolnym Śląsku i w Saksonii, a także sprawdzonych rozwiązań pozwalających na rozwój zgodny z europejskimi trendami w swojej szkole,
• jak korzystać ze źródeł i sposobów finansowania programów wspierających uczniów niepełnosprawnych w szkole ogólnodostępnej,
Realizowane w szkołach treści związane z niepełnosprawnością wprowadzają zmiany w sposobie myślenia uczniów. Absolwenci takich szkół będą pamiętać o swoich doświadczeniach z okresu szkolnego i w dorosłym życiu, w wieku aktywności zawodowej - zamiast zajmować się likwidowaniem ciągle odradzających się barier społecznych lub architektonicznych - będą wprowadzać w życie ideę społeczeństwa uniwersalnego – otwartego dla każdego, BEZ BARIER.• Wypracowane wspólnie efekty pracy nauczycieli i specjalistów zostaną zebrane i opublikowane na płytach CD oraz w formie dwujęzycznej publikacji książkowej – poradnika ułatwiającego systemowe wprowadzanie tematyki niepełnosprawności do szkolnych programów dydaktycznych, wychowawczych i profilaktyki. Udział w międzynarodowym projekcie oraz publikacje będą stanowiły dorobek nauczycieli do ich rozwoju i awansu zawodowego.
Nasze przedszkole pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego kontynuuje działania w ramach programu Edukacyjnego pn. „Bezpieczny Dolnoślązak”, którego celem jest podnoszenie świadomości dzieci w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa oraz umiejętności współdziałania ze służbami i organizacjami powołanymi w celu zapewnienia bezpieczeństwa.
Tegoroczna V edycja programu „Bezpieczny Dolnoślązak” w szczególny sposób nawiązuje do zwiększenia świadomości dzieci w zakresie bezpiecznego zachowania w górach w ramach ogłoszonego roku 2022 "Rokiem Ratownictwa Górskiego na Dolnym Śląsku". Program odpowiada również na zmiany wprowadzone rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 1 sierpnia 2022 roku w zakresie edukacji dla bezpieczeństwa.Program realizowany będzie od października 2022 do czerwca 2023