• Spotkanie z paraolimpijczykiem p. Jarosławem Rolą

• Spotkanie z para olimpijczykiem panem Jarosławem Rolą

Dnia 9 czerwca odbyło się spotkanie przedszkolaków z paraolimpijczykiem Jarosławem Rolą. W spotkaniu wzięły udział wszystkie dzieci przedszkolne oraz klasa ze szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze. Pan Rola jest kamiennogórzaninem, który 14 lat temu uległ ciężkiemu wypadkowi. Na skutek porażenia prądem stał się osobą niepełnosprawną. Po wypadku i rekonwalescencji odkrył w sobie nową pasję i zaczął aktywnie uprawiać sport - narciarstwo alpejskie. Jest uczestnikiem Paraolimpiady w Turynie. Bierze udział w rajdach przeprawowych samochodów terenowych. W roku 2010 brał udział w Paraolimpiadzie w Vancouver, Skonstruowany przez niego handbike był pierwszą taką konstrukcją i zapoczątkował rozwój handbike`ów górskich na świecie. Na swoim rowerze Jarosław Rola zdobywał między innymi szczyt Śnieżki (1602 m n.p.m.) i Kilimandżaro (5895 m n.p.m.), a w obecnym roku na skonstruowanym przez siebie rowerze przejechał szczyt Karkonoszy.

Celem spotkania było umożliwienie dzieciom spotkania z osobą niepełnosprawną, która odnosi sukcesy. J. Rola wyświetlił dzieciom filmy pokazujące sporty: narciarstwo zjazdowe i wodne, kolarstwo, uprawiane przez osoby niepełnosprawne. Zaprezentował również trójkołowy rower umożliwiający osobie niepełnosprawnej poruszanie się w trudnym terenie. Podczas spotkania odpowiadał na pytania dzieci, mówił o możliwości uprawiania sportu przez osoby niepełnosprawne. Zaprezentował też rower własnej konstrukcji, na którym zdobył Śnieżkę i Kilimandżaro. Pan Jarosław przekazał dzieciom bardzo ważną prawdę, że niepełnosprawnym można stać się w każdym wieku i może to dotknąć każdego, lecz dzięki swojej silnej woli i ciężkiej pracy można realizować swoje plany i marzenia oraz prowadzić aktywne zycie.

Informacja o spotkaniu ukazała się w lokalnych mediach: telewizji kablowej TV Kamienna Góra TV Vectra i lokalnym portalu informacyjnym: www.powiatowa.info