• Wyniki badań środowiska lokalnego i rodziców dzieci przedszkolnych

•

Badanie opinii nt. integracji dzieci pełno i niepełnosprawnych wśród rodziców dzieci przedszkolnych oraz zebranie informacji o życiu osób niepełnosprawnych w naszej miejscowości wśród osób niepełnosprawnych i przedstawicieli instytucji kulturalno – oświatowych i innych.

1. Wnioski z wywiadu dotyczącego życia osób niepełnosprawnych w Kamiennej Górze.

W trakcie realizacji projektu „Razem w pełni sprawni” nasza placówka podjęła działania zmierzające do przybliżenia odbioru i jakości życia osób niepełnosprawnych w naszym mieście w opinii pracowników różnych instytucji działających w Kamiennej Górze, oraz rodzica dziecka niepełnosprawnego i osoby niepełnosprawnej.

Wywiadu udzielili przedstawiciele następujących instytucji:

1.     Przedszkole Publiczne nr 1 w Kamiennej Górze

2.     Centrum Kultury w Kamiennej Górze

3.     Szkoła Podstawowa nr 2 w Kamiennej Górze

4.     Szkoła Podstawowa nr 1 w Kamiennej Górze

5.     Zespół Szkół Specjalnych

6.     Dom Samopomocy w Kamiennej Górze

7.     Rodzic dziecka upośledzonego umysłowo

8.     Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kamiennej Górze

9.     Osoba niepełnosprawna ruchowo

10.   Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze

11.   Powiatowe Centrum Edukacji – Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Kamiennej Górze

12.   Fundacja „Ostoja” w Kamiennej Górze

13.   Biblioteka Pedagogiczna w Kamiennej Górze

14.   Biblioteka Miejska w Kamiennej Górze

Odpowiedzi na wcześniej przygotowane pytania nie różniły się tak bardzo, każdy odpowiadając zwracał szczególną uwagę na utrudnienia architektoniczne, ograniczenia i bariery psychologiczne. Codzienne życie osoby niepełnosprawnej w naszym mieście nie jest łatwe. Istnieje brak podstawowej  dogłębnej diagnostyki medycznej, brak znajomości prawa przez urzędników. Wypowiedzi osoby niepełnosprawnej wyraźnie wskazywały na brak empatii i wsparcia od niektórych osób, w szczególności w urzędach. Osoba niepełnosprawna jest przeważnie zostawiona sama sobie. Jedynie gdzie znajduje pomoc to jego własna rodzina.

Problemami, z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne to przede wszystkim brak tolerancji, problem usamodzielnienia się, problem z odłączeniem się od rodziny, ograniczone środki finansowe, bariery psychiczne i mentalne w środowisku. Największym problemem dla osób niepełnosprawnych jest zatrudnienie. W naszym mieście nie ma miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych.

Relacje między osobami pełnosprawnymi a niepełnosprawnymi są raczej negatywne, widać to w szczególności u ludzi młodych, w szkołach średnich. Nie ma wrażliwości i zrozumienia dla innych. Można zauważyć również izolację dzieci sprawnych od niepełnosprawnych.

Osoby niepełnosprawne mają ograniczoną możliwość ciekawego spędzania wolnego czasu, szczególnie ze względów architektonicznych. Brak podjazdów powoduje skomplikowane poruszanie się po mieście. Do jedynego ośrodka kultury w mieście - Centrum Kultury, prowadzą duże, kręte schody na trzecie piętro. Brak jest innych propozycji spędzania wolnego czasu dla osób niepełnosprawnych. Praktycznie po zakończeniu nauki w szkole osoby niepełnosprawne pozostawione są same sobie w domach rodzinnych i nie uczestniczą w żadnym życiu zewnętrznym.

Nie stwarza się żadnych warunków ku temu, aby osoby niepełnosprawne mogły się rozwijać i funkcjonować w naszej miejscowości.

Każda z osób biorących udział w wywiadzie otrzymała plakat promujący projekt do umieszczenia w swojej instytucji.

2. Wyniki badania ankietowego rodziców dzieci przedszkolnych.

W miesiącu maju na terenie przedszkola, podczas zebrań grupowych z rodzicami, zostało przeprowadzone badanie ankietowe rodziców na temat możliwości integracji dzieci niepełnosprawnych i sprawnych na terenie naszej placówki. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 124 rodziców. Przygotowanych zostało 5 pytań.

Według zebranych opinii rodzice widzą możliwości integracji dzieci pełno i niepełnosprawnych na terenie przedszkola. Uważają że z wzajemnych kontaktów i relacji korzyści czerpią wszystkie dzieci. Rodzice uważają, że w każdym przedszkolu powinny być grupy integracyjne i posiadają pozytywna opinie o integracji. Realizacja projektu spotkała się z dużą aprobatą rodziców i nie było żadnych negatywnych opinii dotyczących udziału dzieci niepełnosprawnych w imprezach i zajęciach na terenie przedszkola.