O przedszkolu
Koncepcja funkcjonowania i rozwoju
Przedszkola Publicznego nr 2
w Kamiennej Górze
Wstęp.
Przedszkole Publiczne nr 2 jest przedszkolem wielooddziałowym zlokalizowanym w centrum miasta w budynku stanowiącym część kompleksu Centrum Kultury. Placówka posiada 9 oddziałów i 221 miejsc dla dzieci. Warunki pobytu dzieci są bardzo dobre. W ostatnich latach budynek przedszkola przeszedł kompleksową modernizację i obecnie spełnia najwyższe standardy jakości pobytu dzieci, zwłaszcza pod względem bezpieczeństwa, sanitarno – higienicznym, wyposażenia i przystosowania dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Przedszkole zostało doposażone w nowoczesny sprzęt, w tym multimedialny, zabawki i pomoce dydaktyczne. Zmodernizowany został dział żywienia wg najwyższych standardów. Przedszkole nie posiada żadnych zaleceń pokontrolnych.
Przedszkole jest przedszkolem ogólnodostępnym, realizującym swoje zadania w oparciu o podstawę programową wychowania przedszkolnego oraz przyjęty do realizacji zestaw programów wychowania przedszkolnego, wewnętrzne plany i programy przyjęte do realizacji przez Radę Pedagogiczną. Przedszkole przyjmuje dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego, realizuje zalecenia wynikające z opinii i orzeczeń Poradni Psychologiczno – Pedagogicznych. Zasadą założeń edukacyjnych placówki jest indywidualizacja oddziaływań w zależności od stopnia rozwoju wychowanków i ich potrzeb rozwojowych w ścisłej współpracy z rodzicami.
Przedszkole efektywnie współpracuje ze środowiskiem lokalnym w celu zapewnienia optymalnych warunków dla kształcenia i wychowania dzieci, rozpoznaje także potrzeby środowiska w zakresie organizacji pracy i pobytu wychowanków.
Przedszkole respektuje przepisy prawa oświatowego oraz wszystkie przepisy dotyczące działalności placówek oświatowych. Dokumenty prawa wewnętrznego w tym statut stanowią podstawę funkcjonowania. W przedszkolu realizowana jest kontrola zarządcza mająca na celu sprawną realizację wszystkich zadań placówki w kontekście zmieniających się warunków wewnętrznych i zewnętrznych.
Przedszkole doskonali swoje funkcjonowanie w zakresie zarządzania wprowadzając rozwiązania cyfrowe w swojej działalności – elektroniczne systemy usprawniające jego działalność, min.:
- elektroniczny system ewidencji pobytu dzieci i odpłatności I Przedszkole
- elektroniczny system rekrutacji do przedszkola firmy Vulcan
- elektroniczny arkusz organizacji pracy przedszkola I Arkusz
- elektroniczna ewidencja wyposażenia firmy Progman
Ponadto wprowadzono nowe formy kontaktów z klientami, w postaci wiadomości sms i komunikatorów internetowych, co w znaczy sposób usprawnia bezpośredni i szybki kontakt, zwłaszcza z rodzicami. Wysoki poziom pracy placówki potwierdza opinia placówki środowisku lokalnym i coroczne duże zainteresowanie rodziców przedszkolem podczas rekrutacji.
Priorytety i cele działalności naszej placówki określają wizja i misja, które jednoczą działania wszystkich pracowników.
MISJA PZREDSZKOLA:
- Jesteśmy po to, aby kształtować właściwe umiejętności, wiedzę i postawy dzieci, aby potrafiły one wykorzystać je na dalszych etapach edukacji oraz w codziennym życiu.
- Kształcimy postawy optymizmu i twórczego podejścia do życia, wzmacniamy poczucie własnej wartości każdego dziecka.
- Respektujemy i promujemy prawa dziecka.
- Uwrażliwiamy dzieci na potrzeby drugiego człowieka, kształtujemy postawy asertywne.
- Jesteśmy po to, by pokazywać, że prawdziwe życie, to zdrowe życie. Zdrowie w wymiarze fizycznym, psychicznym, społecznym i duchowym decyduje o jakości życia.
WIZJA PRZEDSZKOLA:
- Przedszkole jest placówką otwartą, bezpieczną i przyjazną dla dzieci oraz ich rodziców. Angażuje rodziców do uczestnictwa w życiu placówki
- Dziecko opuszczające przedszkole jest twórcze, nastawione na osiąganie sukcesów na miarę swoich możliwości. Gotowe do podjęcia nauki w szkole.
- Wychowankowie przedszkola mają ukształtowane postawy moralne, proekologiczne i prozdrowotne.
- Przedszkole organizuje zajęcia dla rozwoju zainteresowań i talentów dzieci.
- Przedszkole integruje dzieci niepełnosprawne i sprawne, realizuje edukacje dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
- Pracownicy promują przedszkole w środowisku lokalnym, kultywują jego tradycje oraz wychowanie regionalne.
- Lokalne środowisko współpracuje z nami, ceni nas i wspiera.
- Dyrektor organizuje sprawne zarządzanie placówką, dba o jej wizerunek w środowisku, wspiera w rozwoju zawodowym nauczycieli, wykorzystuje ich potencjał i inwencje do poszerzania działań placówki
- Dyrektor przedszkola stara się zapewnić właściwe wyposażenie bazy przedszkolnej.
- W przedszkolu przestrzegane są zasady wynikające z Konwencji Praw Dziecka.
- Przedszkole umożliwia wyrównywanie szans edukacyjnych wszystkim dzieciom i przygotowuje je do podjęcia nauki w szkole.
- Działania dydaktyczno -wychowawcze podejmowane w placówce zmierzają do rozwijania umiejętności i kształtowania samodzielności wychowanków.
- Przedszkole kształtuje u dzieci wartości moralne i patriotyczne.
- Dzieci w przedszkolu są traktowane podmiotowo. Praca z dzieckiem ukierunkowana jest na jego potrzeby i wszechstronny rozwój osobowościowy.
- Rodzice są partnerami uczestniczącymi i współorganizatorami życia grupowego i przedszkolnego.
- Przedszkole zatrudnia wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, zaangażowaną
w rozwój placówki, gotową podnosić swe kwalifikacje zawodowe według potrzeb placówki.
- Udział w nowatorskich programach oraz stosowanie aktywnych metod pracy podnosi jakość pracy placówki.
- Baza, wyposażenie i estetyka pomieszczeń wpływa na wysoki poziom pracy.
- Pracownicy mają satysfakcję z wykonywanej pracy i odnoszą sukces.
STRATEGICZNE KIERUNKI ROZWOJU PRZEDSZKOLA
- ROZWIJANIE KOMPETENCJI KLUCZOWYCH
Dokonując analizy mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń w funkcjonowaniu placówki oraz opierając się na opinii rady pedagogicznej i rady rodziców placówki proponujemy, aby proces wychowawczo-dydaktyczny w naszym przedszkolu koncentrował się na rozwoju kompetencji kluczowych, które stanowią integralną część podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Podstawą rozwoju naszego przedszkola powinno być połączenie tradycyjnych wartości wychowania przedszkolnego, dbałość o wzmocnienie wychowawczej roli rodziny oraz wychowanie i kształcenie dzieci do wyzwań, którym będą musiały sprostać w przyszłości, która w obliczu obecnej sytuacji geopolitycznej, ekonomicznej i społecznej nie jest jednoznacznie określona. Nasze dzieci w przyszłości będą żyć i funkcjonować w świeci, który nie będzie już taki jak dziś. Ogromne przemiany spowodowane cyfryzacją życia, Internetem i wpływem mediów, powstaniem nowych gałęzi przemysłu oraz nowymi zapotrzebowaniami na rynku pracy wskazują na konieczność kształcenia nowych pokoleń do przyszłości, która w znaczny sposób będzie się różniła od obecnych czasów.
Naturalne procesy, jakim podlega dziecko w okresie przedszkolnym, pozwalają na jego stymulację w kierunku kształtowania kompetencji kluczowych. Wraz z procesami rozwojowymi dziecka tworzą się podstawy poszczególnych kompetencji kluczowych, np.:
- rozwój mowy i poszerzanie się czynnego słownika pozwala na rozwijanie porozumiewania się w języku ojczystym i języku obcym oraz kompetencji społecznych i obywatelskich
- zabawa jako podstawowa aktywność dziecka kształtuje inicjatywność, przedsiębiorczość, świadomość i ekspresję kulturalną
- ciekowość i zadawanie pytań są podstawą do rozwoju kompetencji matematycznych i podstawowych kompetencji naukowo-technicznych oraz umiejętności uczenia się.
Na żadnym etapie rozwojowym zależności między: naturalną aktywnością, bezpośrednimi potrzebami dziecka i możliwościami nie mają tak bezpośredniego przełożenia na kształtowanie się kompetencji kluczowych, jak w wieku przedszkolnym.
W okresie przedszkolnym dzieci odznaczają się dużą ciekawością świata oraz chłonnością umysłów. W pierwszych latach życia kształtują się możliwości intelektualne, osobowość oraz rozwija się większość wrodzonych predyspozycji (m.in.: zdolność uczenia się, zapamiętywania, posługiwania się językami czy talent matematyczny). Jest to więc najlepszy i najważniejszy okres na działania edukacyjne zmierzające do rozwijania kompetencji kluczowych, ustalonych przez Radę Unii Europejskiej w 2006 roku oraz zmodyfikowanych w roku 2018r. Są to:
- Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
- Kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
- Kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
- Kompetencje cyfrowe,
- Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
- Kompetencje obywatelskie,
- Kompetencje w zakresie przedsiębiorczości,
- Kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
- Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
Jest to zdolność do skutecznego komunikowania się dziecka w środowisku przedszkolnym z dorosłymi i innymi dziećmi (np. komunikowanie własnych potrzeb, emocji, przetwarzanie i interpretacja pojęć, faktów, opinii) we właściwy i kreatywny sposób. Rozwijanie tej umiejętności stanowi postawę dalszego uczenia się i innych interakcji językowych. Należy zadbać aby dzieci, umiejętnie wyrażały swoje myśli
i uczucia, potrafiły we właściwy sposób odbierać i interpretować komunikaty innych, dbały o ich poprawność językowa na miarę swoich możliwości i aby potrafiły dostosować swój komunikat do danej sytuacji i kontekstu.Proponowane przez nas działania naszego Przedszkola w celu rozwijania kompetencji w zakresie rozumienia i tworzenia informacji:
- realizacja innowacji „Lubię książki” mająca na celu tworzenie własnych książeczek oraz gazetek i publikowanie ich dla potrzeb przedszkola.
- realizacja projektu „Bohater tygodnia” – wypowiadanie się dziecka na własny temat
- udział w akcjach czytelniczych:
- przedszkolnych – np. akcja „Czytanie pod chmurką”, wymiana książeczek pomiędzy rodzinami, wypożyczanie książeczek z przedszkola do domu, doposażenie kącików czytelniczych,
- lokalnych i ogólnopolskich – np. „Cała Polska czyta dzieciom”, „Światowy dzień książki”
- realizacja planu współpracy z Biblioteką Miejską i Pedagogiczną – rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, organizowanie wspólnych zajęć , konkursów itp.
- podczas zajęć przedszkolnych:
- wypowiedzi spontaniczne i kierowane na temat przeczytanych utworów – kształcenie umiejętności budowania dłuższej wypowiedzi,
- ćwiczenie umiejętności opowiadania o zdarzeniach z przedszkola i umiejętności objaśnia kolejność zdarzeń w prostych historyjkach obrazkowych,
- ćwiczenia pamięci: nauka wierszy, ról,
- odgrywanie scenek (drama, zabawy paluszkowe, tatr kukiełkowy, pacynki),
- ćwiczenia grafomotoryki ręki jako przygotowanie do pisania,
- wprowadzanie liter, naukę czytania prostych wyrazów i zdań, ćwiczenia usprawniające analizę i syntezę słuchowo-wzrokową,
- słuchanie utworów literatury dziecięcej czytanych zarówno przez nauczyciela, jak i zaproszonych gości,
- zachęcanie dzieci do korzystania z kącików czytelniczych w salach
- zajęcia z logorymiki w każdej grupie wiekowej
- przegląd Teatrzyków Przedszkolnych i inne występy artystyczne dzieci w uroczystościach przedszkolnych,
- organizacja przedszkolnego konkursu recytatorskiego oraz uczestnictwo w konkursach recytatorskich zewnętrznych,
- zapewnienie wsparcia logopedycznego,
- współpraca z Teatrem Lalki i Aktora w Wałbrzychu oraz Zdrojowym Teatrem Animacji w Jeleniej Górze wyjazdy na spektakle teatralne.
- organizacja spektakli teatralnych na terenie przedszkola
- Kompetencje w zakresie wielojęzyczności
Kompetencje te określają zdolność do prawidłowego i skutecznego korzystania z różnych języków w celu porozumiewania się. Pokrywa ona się z kompetencją w zakresie rozumienia i tworzenia informacji ale obejmuje świadomość istnienia odmienności językowej i kulturowej oraz umiejętność uczenia się języków obcych przez całe życie.
Na gruncie przedszkolnym rozwijanie tej kompetencji polega na zaszczepieniu w dzieciach owej świadomości oraz zainteresowaniu ich istnieniem odmienności językowej. Dzieci poprzez zabawy językowe, piosenki, wierszyki, rymowanki uczą się prostych zwrotów w języku obcym, których używają w sytuacjach codziennych –
w zabawie i nauce.Przyjmuje się, że dziecko kończące przedszkole rozumie i reaguje na bardzo proste polecenia w języku obcym, a przygotowanie do posługiwania się językiem obcym odbywa się przez zabawę.
Proponowane przez nas działania naszego Przedszkola w celu rozwijania kompetencji
w zakresie wielojęzyczności:- Innowacja „Mój zagraniczny kolega” mająca na celu nawiązanie kontaktu (listowego, mailowego, itp.) z przedszkolem w innym kraju, nawiązanie współpracy, wymiana doświadczeń, kontakty międzygrupowe.
- udział w zajęciach z językach angielskiego (2x w tygodniu),
- wprowadzenie i wykorzystanie metody Total Physical Response (TPR), co w dosłownym tłumaczeniu oznacza reagowanie całym ciałem (metoda nauczania języka obcego poprzez ruch),
- wykorzystanie metod: metoda bezpośrednia (Direct Method), metoda Audiolingwalna, metoda dramy,
- organizowanie zabaw muzycznych, ruchowych, plastycznych, konstrukcyjnych i teatralnych. Nauka rymowanek, prostych wierszyków i piosenek,
- wydawanie dzieciom prostych poleceń w języku angielskim,
- „Mini słownik dla rodziców”- informacja o wprowadzonym słownictwie,
- organizowanie międzyoddziałowych konkursów językowych, udział w konkursach zewnętrznych
- opowiadanie i czytanie historyjek wspierane np. obrazkami, rekwizytami, ruchem, mimiką, gestami.
- oglądanie bajek w j. angielskim i innych językach
- słuchanie i nauka piosenek w innych językach
- Kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii.
Kompetencje matematyczne to zdolność rozwijania i wykorzystywania myślenia matematycznego do rozwiązywania problemów wynikających z codziennych sytuacji. Kompetencja ta obejmuje nie tylko wiedzę matematyczną ale także chęci i psychologiczne nastawienie do realizacji zadania lub rozwikłania problemu. Podstawowe kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych odnoszą się do opanowania, wykorzystywania i stosowania wiedzy oraz sposobów i metod objaśniających świat przyrody przez: eksperymentowanie, obserwowanie zjawisk, sprawdzanie, majsterkowanie, powtarzanie procedur i instrukcji oraz weryfikowanie wiedzy i odnoszenie jej do codziennych sytuacji, które dziecko zna. Kompetencje te zakładają również rozumienie zmian powodowanych przez działalność człowieka rozumienie swojej odpowiedzialności jako obywatela.
Proponowane przez nas działania naszego Przedszkola w celu rozwijania kompetencji matematycznych w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii:
- Realizacja innowacji „Mały wynalazca” – zabawy eksperymentalno – doświadczalne przy współpracy z „Matplaneta” Kamienna Góra
- Realizacja innowacji „Przyrodnicze królestwo” – zabawy przyrodnicze przy współpracy z Nadleśnictwem Kamienna Góra
- Podczas zajęć przedszkolnych:
- codzienne zabawy w przeliczanie zbiorów, klasyfikowanie, mierzenie, ważenie, rozróżnianie stron: lewa/prawa, określanie kierunków
i ustalanie położenia przedmiotów w stosunku do własnej osoby, - ćwiczenia w posługiwaniu się liczebnikami głównymi i porządkowymi, rozpoznawaniu cyfr, dodawaniu i odejmowaniu w sytuacjach użytkowych,
- ćwiczenia, zadania, zabawy eksperymentalno-doświadczalne, kulinarne,
- prowadzenie kalendarza przyrody - obserwacje zjawisk atmosferycznych i przyrodniczych np. tęcza, deszcz, burza, opadanie liści z drzew, sezonowa wędrówka ptaków, kwitnienie drzew, zamarzanie wody itp.,
- realizacja projektów - prowadzenie czasowych „ogródków” w salach oraz obserwacje na terenie ogrodu przedszkolnego,
- zabawy mikroskopem, lupą itp.
- zabawy w kąciku majsterkowicza z wykorzystaniem bezpiecznych narzędzi oraz zabawy konstrukcyjne,
- wspólne wykonywanie eksperymentów i doświadczeń w celu poznania podstawowych praw fizycznych, chemicznych,
- eksperymenty plastyczne, wizualizacyjno-przestrzenne i techniczne np. budowle
i konstrukcje z różnych materiałów także z recyklingu, - uświadamianie roli zachowań proekologicznych poprzez akcje zbierania makulatury, zużytych baterii oraz segregację śmieci.
- Realizacja programów przy współpracy z PSSE „Czyste powietrze wokół nas”, „Skąd się biorą produkty ekologiczne”
- Wykorzystanie metod „Dziecięcej Matematyki” Gruszczyk - Kolczyńskiej (m.in. przeliczanie, porównywanie liczebności, stosowanie liczebników porządkowych, orientacja w schemacie ciała i w przestrzeni oraz na kartce, pomiary długości, klasyfikowanie, przekształcanie, rytm, następstwo czasu)
- Kompetencje cyfrowe
Technologia komunikacyjna i informacyjna silnie związała się z życiem codziennym. Przedszkole nie przechodzi obojętnie obok tych zmian. Nowoczesne technologie nie mogą zastąpić tradycyjnych metod powinny natomiast je mądrze uzupełniać w sposób przyjazny, bezpieczny i atrakcyjny dla dzieci. Podczas wprowadzania innowacji i nowych technologii kluczową role odgrywa właściwa postawa nauczyciela. Moim celem będzie więc dalsze otwieranie przedszkola na nowe technologie w sposób przyjazny dla dziecka. Umożliwienie nauczycielkom, tak jak dotychczas, poznania nowych technologii i zachęcenie do ich stosowania w swojej pracy dydaktycznej.
Przedszkole zostało przeze mnie doposażone w sprzęt mulimedialny do wykorzystania w pracy z dziećmi:
- tablica multimedialna
- tablety dla dzieci
- komputery wraz z dostępem do Internetu w każdej sali
- telewizory w każdej sali
- klocki LegoEdukation z wykorzystaniem programu edukacyjnego
- klocki Botzees z wykorzystaniem programu edukacyjnego
- programy multimedialne wspierające proces edukacyjny w tym programy terapeutyczne
Rozwijanie tej kompetencji oznacza stopniowe wprowadzanie dziecka w świat wirtualny, aby mogło w pełni rozwijać pozostałe kompetencje. Podstawa programowa zakłada wykorzystanie nowoczesnych technologii do stymulowania samodzielnej aktywności poznawczej przedszkolaków.
Proponowane przez nas działania naszego Przedszkola w celu rozwijania kompetencji w zakresie kompetencji cyfrowych:
- Realizacja innowacji pedagogicznej „Przedszkolne zabawy z kodowaniem i programowaniem”
- Warsztaty „Mistrzowie kodowania”, „Kodowanie na dywanie”
- wykorzystanie narzędzi TIK w codziennych zabawach i zajęciach: tablety, rzutnik, laptop, tablica interaktywna, komputer,
- zajęcia z wykorzystaniem Lego Edukation oraz odpowiednich programów multimedialnych
- zajęcia z wykorzystaniem klocków Botzees oraz odpowiedniej aplikacji do programowania i tworzenia wirtualnej rzeczywistości
- zajęcia z wykorzystaniem kodowania i programowania: ”Kodowanie na dywanie” i inne
- wykorzystanie podczas zajęć dydaktycznych i zabaw tablicy multimedialnej
- korzystanie z multimedialnych programów terapeutycznych dla dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi
- wykorzystanie Internetu w codziennych zabawach i zajęciach,
- Organizacja konkursów międzygrupowych z wykorzystaniem multimediów i programów komputerowych.
- Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
„Jest to zdolność do autorefleksji, skutecznego zarządzania czasem
i informacjami, konstruktywnej pracy z innymi osobami, zachowania odporności oraz zarządzania własnym uczeniem się i karierą zawodową.”Etap przedszkolny stanowi dla dziecka pierwsze doświadczenie z uczeniem się rozumianym jako możliwie świadomy, konsekwentny i usystematyzowany proces nastawiony na osiągniecie konkretnych celów.
Rolą Przedszkola jest rozpoznanie indywidualnych predyspozycji, zdolności
i preferencji dziecka tak aby przygotować go do różnych form nauki – indywidualnej, grupowej oraz stwarzać sytuacje, w których będzie mogło ćwiczyć gospodarowanie czasem przeznaczonym na zabawę i naukę, współpracować w grupie przy wykonywaniu zadania oraz brać odpowiedzialność za własne decyzje
i wyniki własnej działalności. Kompetencje te to też zdolność do stopniowego wychodzenia poza obszar rodziny, do pracy z innymi w grupie przedszkolnej. Należy uczyć dzieci radzenia sobie z konfliktami i skutecznego porozumiewania się w grupie z poszanowaniem i rozumieniem różnych punktów widzenia, a także rozwijać
w przedszkolach zdolność tworzenia poczucia pewności i odczuwania empatii.Proponowane przez nas działania naszego Przedszkola w celu rozwijania kompetencji osobistych, społecznych i w zakresie umiejętności uczenia się:
- Innowacja „Razem w pełni sprawni” przy współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych jako kontynuacja realizowanego w poprzednich latach programu.
- realizacja wszystkich obszarów podstawy programowej wychowania przedszkolnego,
- w trakcie codziennych zajęć dzieci nabywają umiejętność obserwacji
i wyciągania wniosków z własnych działań a dzięki temu uczą się konkretnych zachowań i reakcji, - dzieci wdrażane są do samodzielnego zdobywania wiedzy przy pomocy różnorodnych źródeł wiedzy (tradycyjnych i nowoczesnych) oraz do współpracy i współdziałania w zespole, grupie, ale też pracy indywidualnej,
- praca w grupach mieszanych wiekowo – uczenie się od siebie,
- wykształceniu u dzieci cech społecznie pożądanych służą tworzone przez dzieci kodeksy zachowania, stosowanie odpowiednio dobranych wzmocnień pozytywnych i konsekwencji,
- stosowanie zwrotów grzecznościowych, kulturalne zachowanie podczas różnorodnych sytuacji, umiejętność współpracy, otwartość, bezkonfliktowość, tolerancja, przy jednoczesnym eliminowaniu postaw społecznie niepożądanych,
- realizacja wolontariatu i akcji charytatywnych
- Współpraca z „Klubem seniora” – realizacja imprez międzypokoleniowych
- Współpraca z innymi przedszkolami i szkołami w realizacji wspólnych przedsięwzięć ( sportowych, kulturalnych i innych)
- Kompetencje obywatelskie
„Kompetencje obywatelskie to zdolność działania jako odpowiedzialni obywatele oraz pełnego uczestnictwa w życiu obywatelskim i społecznym.”
Na etapie przedszkolnym ważne jest, aby dziecko zrozumiało, że istnieją różne społeczeństwa i środowiska z właściwymi sobie obyczajami oraz sposobami funkcjonowania osób, ponad to aby dostrzegało różnorodność zachowań, a stopniowo też postaw. Istotne jest również wzbudzania w dzieciach otoczeniem domu i przedszkola, zachęcanie do podejmowania działań na rzecz wspólnego dobra i pracy w dziecięcym wolontariacie na miarę ich możliwości.
Proponowane przez nas działania naszego Przedszkola w celu rozwijania kompetencji obywatelskich:
- Realizacja Innowacji „Mały kamiennogórznain” przy współpracy z lokalnymi instytucjami kultury i urzędem miasta.
- realizacja tych treści odbywa się nieustannie, podczas wszystkich sytuacji z jakimi stykamy się w przedszkolnej rzeczywistości, a ich celem jest wykształcenie u dzieci postaw obywatelskich,
- budzenie zainteresowania historią swoje rodziny,
- budzenie zainteresowania kulturą i historią swojej okolicy i kraju,
- nauka praw dziecka, obywatelskich, równości oraz poszanowania innych osób,
- udział w międzynarodowych świętach i akcjach ( np. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka UNICEF, Dzień Kropki, Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych i inne)
- rozwijanie postaw patriotycznych poprzez obchody, m.in. Dnia Niepodległości, Dnia Flagi,
- udział w małym wolontariacie – współpraca z „Hospicjum dla dzieci Dolnego Śląska”, udział w akcjach charytatywnych (Unicef, Złoty Grosik, zbiórka dla Schroniska dla zwierząt w Wałbrzychu, zbiórki na rzecz dzieci w Domach Dziecka),
- wyjścia, wycieczki do różnych miejsc użyteczności publicznych, organizacji (sklep, zakład fryzjerski, poczta, biblioteka, straż pożarna, komisariat, bank)
- spotkania z przedstawicielami różnych zawodów (np. strażak, policjant, fryzjer, kolejarz).
- poznanie kultury innych krajów w bezpośrednich kontaktach ( obecność dzieci z Ukrainy)
- Kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
Kompetencję tę należy rozumieć jako zdolność do wcielania pomysłów, planów, idei w czyn. Bazę tej kompetencji stanowią kreatywności, krytyczne myślenie jak i umiejętności rozwiązywania problemów, podejmowania inicjatywy, wytrwałość oraz na zdolność do wspólnego działania. Aktywność przedszkola w tej materii polega na budowaniu w dzieciach poczucia sprawstwa poprzez stwarzanie im warunków do samodzielnego eksplorowania świata, doświadczania i eksperymentowania. Kształtowanie tej kompetencji odbywa się wielopłaszczyznowo i obejmuje wszystkie działania edukacyjne, wychowawcze i opiekuńcze, w których uczestniczy dziecko w Przedszkolu.
Proponowane przez nas działania naszego Przedszkola w celu rozwijania kompetencji w zakresie przedsiębiorczości:
- Innowacja „Mistrzostwa gier stolikowych” – projekt dotyczący rywalizacji na wielu poziomach grupowych w wybranych grach stolikowych (warcaby, domino itp.)
- Innowacja „Przedszkolne gry terenowe” mająca na celu naukę współpracy i osiągania wspólnych celów
- obserwacje przyrody w ogrodzie przedszkolnym, świadomość wpływu człowieka na otoczenie,
- zabawy na placu zabaw oraz w kącikach zainteresowań – przestrzeganie przyjętych norm społecznych,
- zabawy doświadczalne i eksperymentalne poczucie sprawstwa,
- granie w gry zespołowe i planszowe – nauka logicznego myślenia i przewidywania
- współpraca podczas stawiania dzieciom zadań do wykonania w parach, grupach czy zespołach, co pozwala im poczuć się współodpowiedzialnymi za ostateczny efekt podejmowanych działań,
- warsztaty zainteresowań prowadzone przez nauczycieli – realizacja określonych celów,
- udział w warsztatach i zajęciach edukacyjnych, wycieczkach, eventach
i wydarzeniach. - stosowanie metody projektu podczas realizacji podstawy programowej
- Kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej to zarówno umiejętność twórczego rozwijania i wyrażania doświadczeń i emocji za pośrednictwem różnorodnych środków ekspresji: muzyki, sztuk teatralnych, literatury i sztuk wizualnych, jak i rozumienia sposobów kreatywnego wyrażania i komunikowania pomysłów i znaczeń w różnych kulturach.
Proponowane przez nas działania naszego Przedszkola w celu rozwijania kompetencji w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej:
- Realizacja Innowacji „Cztery Pory Sztuki” – poznawanie przyrody z wykorzystaniem różnych technik malarskich i plastycznych, warsztaty plastyczne w terenie przy współpracy z Centrum Kultury .
- codzienne działania twórcze: malowanie różnymi technikami, rysowanie, śpiewanie, taniec, gra na prostych instrumentach muzycznych,
- wystawy prac dzieci: sala, korytarz główny, strona internetowa,
- udział w konkursach przedszkolnych, lokalnych i ogólnopolskich o charakterze muzycznym, plastycznym, recytatorskim, językowym,
- udział w spektaklach teatralnych, seansach filmowych, lekcjach muzealnych, koncertach.
- realizacja kalendarza imprez przedszkolnych – wzbogacanie go o nowe imprezy w zależności od potrzeb środowiska
- tworzenie muzyki gra na klockach – Korbo Music
- udział w koncertach muzycznych w Centrum Kultury
STEAM EDUKACJA – nowoczesna metoda w edukacji przedszkolnej – proponowana przeze mnie w odniesieniu do wychowanków, w zależności od ich wieku i poziomu rozwoju.
Dzisiejszy przedszkolak będzie żył oraz pracował w zupełnie innym, bardziej złożonym i pełnym powiązań świecie. Nowe technologie szybko przeobrażają wiele sektorów gospodarki i ocenia się, że do końca tego stulecia dominować będą w większości zawody, które dopiero co powstają lub jeszcze ich nie znamy.
Kompetencje przyszłości
Zmiany demograficzne i klimatyczne powodują, że kluczowy staje się zrównoważony rozwój, zawierający w sobie określony zestaw nowych norm etycznych i postaw. Dłuższy okres życia w połączeniu z dynamicznymi zmianami na rynku pracy oznaczają dla obecnego przedszkolaka, że jego życie będzie miało więcej etapów, a zmiany pracodawców i zawodów będą znacznie częstsze niż obecnie. Innymi słowy przyszłe pokolenia czeka wiele nieznanych dotąd wyzwań, ale też możliwości. Demografowie określają ludzi urodzonych pomiędzy 2010 a 2025 rokiem pokoleniem Alpha – dla których nowe technologie są codziennością, tablet, komputer, smartfon, Internet, media społecznościowe są dla nich codziennością.
Jakość życia i szczęście dzisiejszych przedszkolaków zależeć będzie on zdobycia nowych umiejętności, zwłaszcza społecznych, inteligencji emocjonalnej, kreatywności i samodzielności. Dlatego w edukacji rosnący nacisk kładzie się na rozwój tzw. kompetencji przyszłości oraz nowe metody wychowawcze. Jedną z szybko rozwijających się nowych metod edukacyjnych jest STEAM.
Czym jest metoda STEAM?STEAM to nowe podejście do nauczania przy wykorzystaniu nauki (Science), technologii (Technology), inżynierii (Engineering), sztuki (Art.) i matematyki (Maths) do pobudzenia dziecka do krytycznego myślenia, poszukiwania, kreatywności i pracy w grupie. Ta metoda rozwija się dynamicznie na świecie i uważana jest za przyszłość edukacji 21.
Uważam, ze sanowi przyszłość również dla naszych wychowanków i powinna być wdrażana na wczesnym etapie edukacyjnym, co jest naturalną kontynuacją ogólnych metod stosowanych w wychowaniu przedszkolnym ,które ma charakter nauczania interdyscyplinarnego.
II. KONTYNUACJA PRZYJETYCH PRIOTYTETÓW ROZWOJU
Szczególna uwaga jaką powinniśmy przyłożyć do świadomego i kompleksowego kształtowania u dzieci w/w kompetencji powinna być skorelowana z realizacją w placówce przyjętych kierunków działalności i wzmacniać ogólne akceptowane kierunki rozwoju. Co roku do przedszkola przychodzą nowe dzieci, włączenie ich i ich rodzin do życia przedszkola powinno odbywać się w sposób świadomy. Należy w dalszym ciągu kontynuować:
- Utrzymanie standardów Przedszkola Promującego Zdrowie.
Zgodnie z przyjętym charakterem pracy placówki wypracowano w ostatnich latach wysoki poziom działań w zakresie edukacji zdrowotnej wychowanków, zdrowego żywienia w przedszkolu oraz postaw prozdrowotnych wśród pracowników. Przedszkole postrzegane jat także w środowisku lokalnym jako promujące aktywność fizyczną i dbające o zdrowie wychowanków. W związku z powyższym uważam, że w dalszym ciągu należy kontynuować podjęte działania i dbać ich wysoki standard. W tym celu proponuję:
- Kontynuację realizacji atrakcyjnych programów zewnętrznych związanych z treściami prozdrowotnymi, proekologicznymi i związanymi z bezpieczeństwem. Realizacja programów i projektów zewnętrznych jednoczy w działaniu wszystkie osoby, przynosi satysfakcję zawodową, podnosi rangę placówki a przede wszystkim pozwala na stosowanie nowoczesnych metod edukacji i kształcenia.
- Doskonalenie zawodowe nauczycieli w wybranym zakresie. W tym WDN.
- Utrzymanie wprowadzonych w związku z pandemią COVID – 19 wysokich standardów utrzymania czystości i dezynfekcji w przedszkolu oraz ścisłe przestrzeganie zasad higieny osobistej.
- Zacieśnienie współpracy z rodzicami wychowanków oraz PSSE w zakresie przygotowywania i przestrzegania wewnętrznych procedur bezpieczeństwa w ewentualnych sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia wywołanych sytuacjami zewnętrznymi (np. pandemia)
- Realizację imprez przedszkolnych:
- tzw. „zdrowe dni” – cykliczne działania wychowawczo – edukacyjne związane z tematem w atrakcyjnej dla dzieci formie.
- przedszkolny dzień olimpijczyka – impreza sportowa
- współpracę ze szkołami i klubami sportowymi
- udział w konkurach zewnętrznych oraz organizowanie konkursów wewnętrznych w w/w temacie
- organizowanie spotkań z osobami zawodowo związanymi z obszarem zdrowia (lekarz, pielęgniarka itp.)
- doposażenie placówki i ogrodu przedszkolnego w sprzęt sportowy, pomoce i materiały dydaktyczne
- Kontynuowanie realizacji programów finansowanych ze środków zewnętrznych. Aplikowanie o kolejne środki na realizację nowych programów.
W roku szkolnym 2022 zakończyła się realizacja programu „Radosna edukacja w kamiennogórskich przedszkolach” dofinansowana ze środków Unii Europejskiej. Na bazie zdobytych umiejętności oraz wiedzy i z wykorzystaniem zakupionego sprzętu realizowane będą innowacje o różnym charakterze. Szeroki zakres zajęć edukacyjnych, dokształcenie nauczycieli oraz doposażenie placówki w pomoce dydaktyczne i zabawki pozwalają na kontynuację założeń programu w zakresie:
- Innowacji pedagogicznej „Przedszkolne zabawy z kodowaniem i programowaniem”
- Innowacji „Zabawy rytmiczne i z elementami logorytmiki”
- Magiczny dywan – zabawy multimedialne.
- Współpracy z Leonardo School w zakresie nauki angielskiego.
Ponadto jako dyrektor przedszkola dążę do udziału placówki oraz będę przygotowywać kolejne programy i aplikować o środki zewnętrzne. W tym celu ściśle współpracuję z COJ Gminy Miejskiej Kamienna Góra.
- Wychowanie do tradycyjnych wartości.
W naszym przedszkolu cenimy tradycyjne wartości wychowawcze oraz wspieramy w tym zakresie rodziców. Zachęcamy rodziców do czynnego udziału w życiu placówki, ustalamy z nimi główne założenia wychowawcze i aktywizujemy do świadomego wyboru metod wychowawczych.
Przestrzegamy praw dziecka zawartych w Konwencji Praw Dziecka. Wspólnie tworzymy kodeksy postepowania małych przedszkolaków do których odnosimy się w codziennej pracy wychowawczej oraz projektujemy model absolwenta naszej placówki.
Mamy także na uwadze wychowanie patriotyczne i budzenie wśród dzieci świadomości tożsamości narodowej, które jest ważnym zadaniem edukacji przedszkolnej. Kształtujemy u dzieci postawy patriotyzmu, przybliżamy polską kulturę i historię. Proponuję w tym zakresie uatrakcyjnienie zajęć z dziećmi poprzez stosowanie nowoczesnych technologii.
Kolejnym celem zwłaszcza w zakresie poznawania małej ojczyzny jest aktywne poznawanie przez dzieci środowiska lokalnego. Realizujemy je poprzez wycieczki dzieci do najbliższego środowiska. Moim celem będzie kontynuowanie przedszkolnych tradycji, które od lat są z powodzeniem realizowane. Podkreślę tu bogaty kalendarz imprez przedszkolnych, które wzbogacają ofertę edukacyjną i kulturalną placówki. Jako przykład podam imprezy, które cieszą się niezmienną popularnością i bez których trudno wyobrazić sobie życie naszego przedszkola:
- Tradycyjne imprezy związane ze świętami o charakterze rodzinnym: Dzień Matki, Dzień Ojca Dzień Babci i Dziadka, Dzień Dziecka, i charakterze religijnym: Jasełka, spotkanie wigilijne, konkursy świąteczne dla całych rodzin
- Wystawa Kukiełek Warzywnych
- Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych
- Pikniki Rodzinne
- Kolorowy Tydzień – cykl imprez edukacyjno - wychowawczych
- Mikołajki
- Powitanie wiosny
- Zabawa karnawałowa
- Imprezy związane ze świętami narodowymi Narodowe Święto Niepodległości
- Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia
- Współpraca z rodzicami i środowiskiem lokalnym.
Współpraca z rodzicami.
Jednym z wyznaczników jakości pracy przedszkola jest dobrze zorganizowana współpraca z rodzicami. W procesie wychowania i edukacji dzieci w przedszkolu muszą brać aktywny udział rodzice, bo to właśnie oni są dla dzieci najważniejszymi osobami i mają decydujący wpływ na ich rozwój. Przedszkole wspomaga współpracując, wzmacnia, kompensuje ewentualne braki. Rodzice są zatem partnerem dla nauczycieli są źródłem wiedzy o dziecku i jego aktualnych przeżyciach. Ponadto rodzice są świadomi ogromnej roli wychowania przedszkolnego w dalszym życiu dziecka. Dostrzegają możliwości zdobywania przez dziecko wiedzy i umiejętności i kształtowania charakteru dziecka w tym wieku. Rodzina i przedszkole to dwa środowiska, które w szczególny sposób oddziałują na dziecko. Skuteczność tego oddziaływania powinna być uwarunkowana wzajemnym i ścisłym współdziałaniem w tej dziedzinie. Moje działania będą wzmacniać tę współprace poprzez:
- aktywną współpracą z radą Rodziców, ustalaniem kierunków rozwoju placówki, rozwiązywaniem ewentualnych problemów,
- stwarzaniem warunków do aktywnego udziału rodziców w życiu przedszkola, udziału w imprezach i uroczystościach, zarówno grupowych jak i ogólnoprzedszkolnych: konkursy, zabawy, wystawy itp.
- zachęcenie do wykonywania prac użytecznych na rzecz przedszkola oraz udzielanie wsparcia finansowego,
- przekazywanie rzetelnej informacji o dziecku i jego rozwoju w warunkach przedszkolnych – dzień otwartych dni w każdej grupie, zebrania grupowe
- sprawny przepływ informacji w sprawach organizacyjnych i bieżących – tablice ogłoszeń, strona internetowa, poczta mailowa, Facebook, wiadomości SMS
- realizację autorskiego Programu Adaptacyjnego dla nowych rodzin, w tym organizacje dni otwartych i spotkań adaptacyjnych
- wsparcia merytorycznego w zakresie ewentualnych problemów wychowawczych, pedagogizacji rodziców, umożliwiania uzyskania informacji nt. metod wychowawczych i innych informacji związanych z wiekiem rozwojowym, np. dotyczących zdrowego żywienia.
- organizacja warsztatów dla rodziców dotyczących istotnych kwestii wychowawczych .
Współpraca ze środowiskiem lokalnym.
Nasza placówka aktywnie współpracuje ze środowiskiem lokalnym. Celem współpracy jest przede:
- wszystkim wzbogacenie oferty edukacyjnej przedszkola,
- budzenie wśród dzieci postaw patriotycznych, poznawanie swojej małej ojczyzny
- uzyskanie wsparcia edukacyjnego i wychowawczego
- organizacja wspólnych przedsięwzięć edukacyjno - wychowawczych dla naszych wychowanków.
- uzyskanie wsparcia rzeczowego i finansowego
Naszym celem jest kontynuowanie dobrych wzorców obecnej współpracy i inicjowanie kolejnych inicjatyw. Do najistotniejszych przykładów aktywnej współpracy należy:
- Współpraca z instytucjami: Muzeum Tkactwa, Centrum Kultury, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Biblioteka Miejska i Pedagogiczna, szkoły i przedszkola, Nadleśnictwo, Straż Pożarna, Komenda Policji, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna
- Współpraca z przedsiębiorstwami: Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Dofama sp. z o.o., Sopp sp. z o.o., Kamos sp. z o.o. oraz inne, w tym zakłady pracy rodziców
- Współpraca z lokalnymi mediami: TV Kamienna Góra, powiatowa.info, Relacje Regionalne i inne
Podkreślamy tutaj także, że przedszkole posiada stronę internetową zawierającą najważniejsze informacje o placówce, bardzo popularna wśród rodziców. Jestem administratorem tej strony i wiem że niezmienna popularnością cieszą się informacje z zakresu jadłospisu, galerii zdjęć przedszkolnych, aktualności. Przedszkole posiada także fanpage na Facebooku, którego także jestem administratorem. Nasza strona cieszy się dużą popularnością i stanowi dodatkowe źródło komunikacji oraz promocji naszej placówki.
- Edukacja włączająca
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym przedszkole realizuje zadania w stosunku do wychowanków posiadających szczególne potrzeby edukacyjne. Placówka realizuje zgodnie z orzeczeniami i opiniami: kształcenie specjalne, wczesne wspomaganie rozwoju, pomoc psychologiczno – pedagogiczna np. opinii poradni psychologiczno – pedagogicznej. Realizujemy logoterapię, terapię pedagogiczną i zajęcia rewalidacyjne zgodnie z potrzebami naszych wychowanków. Służymy także rodzicom swoim wsparciem wychowawczym i udzielamy pomocy pedagogicznej. Gabinet logopedyczno – terapeutyczny został przeze mnie wyposażony w nowoczesne pomoce dydaktyczne, w tym multimedialne. W zależności od potrzeb dzieci będę także wspierała zdobywanie owych kwalifikacji przez nauczycielki. Moim zadaniem będzie także, tak jak dotychczas, wspieranie nauczycielek w organizowaniu pracy i nauczania w grupie ogólnodostępnej, by we właściwy sposób pomóc w rozwoju wszystkim dzieciom, zarówno tym ze specjalnymi jak i standardowymi potrzebami. Będziemy dokładać starań aby zatrudniać pomoc nauczyciela, nauczycieli wspomagających w sytuacjach tego wymagających.
- Opieka i bezpieczeństwo
Przedszkole realizuje swoją funkcje opiekuńczą na najwyższym poziomie. Moim celem w pracy na stanowisku dyrektora będzie dołożenie starań aby utrzymać dotychczasowe standardy opieki min. poprzez:
- Zapewnienie bezpiecznych warunków pobytu dzieci zwłaszcza w sytuacji zagrożeń zewnętrznych typu pandemia (odpowiednie procedury i ich przestrzeganie)
- Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas zajęć, zabaw, wycieczek oraz wszelkich innych czynności, w których uczestniczą dzieci
- Ustalanie procedur postepowania w sytuacjach kryzysowych oraz ogólnych procedur bezpieczeństwa i nadzór nad ich bezwzględnym przestrzeganiem
- Podnoszenie kompetencji w zakresie sprawowania opieki nad dziećmi przez wszystkich pracowników – szkolenia, wdrażanie odpowiednich instrukcji i przepisów
- Kontynuowania współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w sprawie dzieci, których rodziny posiadają rożnego rodzaju problemy
- Umożliwienie dzieciom posiadającym alergie pokarmowe spożywanie posiłków zgodnie z zalecaniami lekarskimi, wprowadzenie zróżnicowanego jadłospisu
Nasze przedszkole podejmuje szereg działań o charakterze prozdrowotnym
Nasze działania skieowane są na kształtowanie postaw służących zdrowiu wśród dzieci i ich rodziców. Podjęliśmy systemowe działania prowadzące do przystąpienia do Dolnośląskiej Sieci Szkół i Placówek Promujących Zdrowie.
W naszym przedszkolu realizujemy ciekawe programy prozdrowotne
(szczegóły w zakładce "programy prozdrowotne" i "zachowaj równowagę").
Współpracujemy w tym zakresie z rodzicami oraz środowiskiem lokalnym.
- Organizowalismy szereg imprez o charakterze sportowym, min.: Bieg "Mały Zdobywca Góry Parkowej", "Przedszkolna Olimpiada Sportowa", "Przedszkolny Dzień Olimpijczyka" i inne.Organizujemy interesujące wycieczki, rajdy i festyny o charakterze rodzinnym i sportowym.
- Dokładamy wszelkich starań, aby żywienie naszych wychowanków spełniało najwyższe standardy. Jadłospisy przedszkolne znajdują się pod kontrolą dietetyka, są monitorowane przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie. Proponujemy dzieciom poznawanie zdrowych produktów w wesoły i przjazny sposób. Organizujemy warsztaty kulinarne dla dzieci i rodziców. Wprowadziliśmy tzw. Zdrową Środę, dzień tygodnia, w którym dzieci przygotowują samodzielnie zdrowe przekąski.W każdej sali dzieci mają nieograniczony dostęp do wody mineralnej.
- Dbamy o higienę osobistą. Utrwalamy u dzieci właściwe nawyki higieniczne. Uczymy jak poprawnie dbać o higienę jamy ustnej, prowadzimy profilaktykę chorób zakaźnych. Uświadamiamy jak ważne jest życie w czystm środowisku, wolnym od zanieczyszczeń i dymu nikotynowego. Autorski program "Edukacja dla bezpieczeństwa" kształtuje u dzieci postawy służące bezpieczństwu w codziennym życiu.
- Nasz plan zajęć ruchowych i ćwiczeń gimastycznych "Ruch i zabawa to świetna sprawa" zachęca do zdrowej aktwności wszystkie przedszkolaki.Chętnie ćwiczymy w przedszkolu i na świerzym powietrzu, poznajemy róże sporty. Owiedzamy Kluby Sportowe np. Relax.
Nasze przedszkole proponuje dzieciom ciekawe zajęcia dodatkowe:
TEATRZYKI
KONCERTY MUZYCZNE
PRZEGLĄDY PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ
Przeglądy teatrzyków przedszkolnych "Dzieci - dzieciom"
CIEKAWE ZAJĘCIA PRZY WSPÓŁPRACY ZE ŚRODOWISKIEM
Muzeum Tkactwa
Nadleśnictwo Kamienna Góra
"Eksplora Park" w Wałbrzychu
Prowadzimy zajęcia edukacyjne w oparciu o program "Przedszkole Przyszłości"
z wykorzystaniem multimediów.
Uczymy dzieci języka angielskiego.
Ponadto realizujemy ciekawe projekty:
- autorski projekt "Mali aktorzy na wielkiej scenie"
- "Razem w pełni sprawni"
Czas pobytu dzieci w przedszkolu urozmaicony jest bogatym kalenadrzem imprez o charakterze rodzinnym i intergacyjnym oraz związanym z tradycjami przedszkolnymi i świętami państwowymi.
Pasowanie na przedszkolaka
Wystawa Kukiełek WarzywnychNarodowe Świeto Niepodległości
Dzień Pluszowego Misia
Festyn Rodzinny
Bal Karnawałowy
Andrzejki
Konkurs Świąteczny na Najpiekniejszego Aniołka
Mikołajki
Dzień Dziecka - przedstawienie dla dzieci przygotowane przez rodziców dzieci z gr. "Kłapouszki"
I wiele, wiele innych ciekawych działań - wszyskie zdjecia dostepne w zakładce "Album Fotograficzny" oraz na naszym fanpage na Facebooku.