- Programy prozdrowotne
- Kubusiowi Przyjaciele Natury
- Czyściochowa Akademia
- Skąd się biorą produkty ekologiczne
- Edukacja dla bezpieczeństwa
- Dzieciństwo bez próchnicy
- Czyste powietrze wokół nas
- Zdrowo jemy - zdrowo rosniemy
- 10 zasad zdrowego jedzenia
- Zachowaj Równowagę
- Przedszkole przyjazne aktywności fizycznej
- Otyłość czyli niepełnosprawność
- Dziecko niejadek
- Aktywność fizyczna dzieci
- 10 zasad zdrowego żywienia
- Certyfikat Instytutu Żywności i Żywienia
- Przedszkole w ruchu
- Jak rodzice mogą psuć odporność dziecka
Aktywność fizyczna dzieci
WPŁYW AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ
NA WYNIKI W NAUCE
Aktywność fizyczna dzieci i młodzieży jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na ich prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny, stan zdrowia i jakość życia, może też sprzyjać uzyskiwaniu dobrych wyników w nauce.
Dotleniony podczas wysiłku fizycznego mózg lepiej pracuje, co przyczynia się do lepszej koncentracji i sukcesów w nauce. Zależność tę potwierdzają najnowsze wyniki analiz holenderskich badaczy opublikowane w „Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine”. Zdaniem autorów aktywność fizyczna korzystnie wpływa na procesy poznawcze, zwiększając dopływ krwi i tlenu do mózgu, podnosząc poziom noradrenaliny oraz endorfin, co wpływa na zwiększenie poziomu czynników wzrostu, które pobudzają tworzenie nowych komórek nerwowych i połączeń między nimi. Większa aktywność fizyczna łagodzi także stres i poprawia nastrój.
Konsekwencje zbyt małej aktywności fizycznej
Tymczasem u dużego odsetka dzieci i młodzieży (50–70%) aktywność ruchowa jest niezadowalająca, ograniczona najczęściej tylko do obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego w szkole. W wielu badaniach oceniających aktywność fizyczną dzieci i młodzieży, stwierdza się, że coraz bardziej konkurencyjne w stosunku do aktywności fizycznej i atrakcyjniejsze są zajęcia sedentarne (oglądanie telewizji, video i korzystanie z komputera). Długotrwale wykonywane wpływają jednak niekorzystnie na organizm dziecka. Wywołują zawroty głowy, spowodowane przeciążeniem oczu, bóle głowy, powstające wskutek promieniowania elektromagnetycznego, dolegliwości kręgosłupa i pleców.
Ograniczenia i brak czasu na aktywność ruchową sprzyjają powstawaniu wad postawy i innych nieprawidłowości wzrostowych (zapadnięta klatka piersiowa, zaokrąglone plecy, garbienie się, zwiotczałe mięśnie i zmniejszona wydolność wysiłkowa). Za godziny bezruchu dziecko płaci także zmęczeniem i niechęcią do podejmowania zadań wymagających dużego wysiłku umysłowego.