• Czyste powietrze wokół nas

• Program przedszkolnej edukacji antytytoniowej
          CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

Problem biernego palenia
          Już w na przełomie lat 60 i 70 rozpoczęto badania nad szkodliwym wpływem dymu tytoniowego na układ oddechowy dzieci, które były narażone na bierne palenie tytoniu. Na początku lat 90-tych dzięki licznym badaniom klinicznym wykazano związek między narażeniem na dym tytoniowy a występowaniem ostrych i przewlekłych chorób układu oddechowego czy też pojawieniem się (zaostrzeniem) objawów klinicznych astmy oskrzelowej. Istnieje wiele dowodów naukowych na szkodliwość biernego palenia, które powoduje te same problemy co palenie czynne.

Według oficjalnego stanowiska Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization - WHO) poza zakażeniami dolnych dróg oddechowych spowodowane biernym paleniem występują częstsze objawy podrażnienia dróg oddechowych, objawy astmy, zapalenie ucha środkowego, zwiększone ryzyko wywołania syndromu nagłej śmierci dziecka (sudden infant death syndrome - SIDS) zespołu nagłej śmierci niemowląt (tzw. śmierć łóżeczkowa) oraz takie nieswoiste zmiany, jak występowanie zaburzeń zachowania lub trudności w nauce.

W Polsce pali ponad 9mln osób (30% społeczeństwa), 25 % niepalących dorosłych biernie pali w domu, a ok. 80% dzieci jest narażonych na dym tytoniowy w domu.

Badania psychospołecznych uwarunkowań palenia tytoniu duże znaczenie przypisują środowisku, w jakim wzrastają dzieci. Nie ulega wątpliwości, że pierwszym środowiskiem rozwojowym i wychowawczym dziecka jest rodzina, następnie instytucje wychowawcze, takie jak przedszkole, szkoła oraz grupa rówieśnicza. Wzory zachowań, także w odniesieniu do nałogu palenia, kształtuje środowisko rodzinne, a poprzez „formowanie norm i wartości” może kreować postawy i zachowania z tym związane.

W związku z tym problemem Państwowa Inspekcja sanitarna proponuje realizację programu przedszkolnej edukacji antytytoniowej CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS.
          Program na terenie województwa dolnośląskiego realizowany jest od 2008 roku.

Adresaci programu:

Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym – 5 i 6 letnie, rodzice, opiekunowie i nauczyciele.

Założenia programu:
          Ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego.
          Program ten jest adresowany do dzieci przedszkolnych, z udziałem rodziców i opiekunów.
          Stanowi on pierwsze ogniwo w cyklu programów antytytoniowych.
          Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.

Program może być rozszerzony na środowisko lokalne.

Cele główne programu:
          Wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.
          Zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.

Cele szczegółowe programu:
          Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
          Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych dymów „wydobycie” dymu papierosowego.
          Zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
          Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów
          Zwiększenia wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym.

Struktura programu:
          Program skierowany do dzieci składa się z pięciu zajęć warsztatowych.

Tytuły zajęć:
          1. Wycieczka
          2. Co i dlaczego dymi?
          3. Jak się czuję, kiedy dymi papieros?
          4. Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?
          5. Jak unikać dymu papierosowego?

Więcej informacji na temat ogólnopolskiej ralizacji programu na stronie:
          www.gis.gov.pl/dep/