• O projekcie

• „Mali aktorzy na wielkiej scenie”

Projekt edukacji teatralnej

Kamienna Góra

1. Cele projektu

1. Kształtowanie doznań estetycznych dzieci podczas odbioru różnych form teatralnych.
          2. Wyposażenie dziecka w wiedzę o teatrze.
          3. Uwrażliwiane dzieci na piękno słowa mówionego oraz gry aktorskiej .
          4. Uwrażliwianie na sztukę, pobudzenie dzieci do działań artystycznych, rozwijanie twórczej aktywności.
          5. Kształcenie umiejętności przedstawiania poznanych utworów za pomocą gestu, mimiki i ruchu.
          6. Wzmacnianie pozytywnego obrazu samego siebie, współpracy w grupie i odpowiedzialności za efekt końcowy.
          7. Wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z małych miejscowości.

1. Działania podejmowane w ramach realizacji projektu:

Wrzesień 2013r.

TEATR LALKOWY

1. Wyjazd dzieci do Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu.

Udział w spektaklu premierowym.

Zajęcia teatralne: poznanie pracy aktora, reżysera, scenografa, charakteryzatora, zapoznanie z organizacją i wyposażeniem teatru,  poznanie pracowni lalkarskiej, warsztaty plastyczne prowadzone przez pracowników teatru - wykonanie prostych pacynek. Wystawa prac.

1. Założenie kącików teatralnych w salach. Wyposażenie ich w kostiumy, kukiełki, pacynki itp.
          2. Organizacja warsztatów teatralnych.

Październik 2013r.

TEATR ŻYWEGO AKTORA

1. Wyjazd do Teatru w Wałbrzychu na spektakl połączony z lekcja teatralną. Spotkanie dzieci z aktorami i teatrologiem na temat gry aktorów w teatrze lalek.

1. 2 spotkania warsztatowe z instruktorem teatralnym – przygotowanie dzieci so spektaklu „Jasełka”

1. Międzyprzedszkolny konkurs na plakat teatralny – tematyka „Jasełka”

Listopad 2013r.

TEATR CIENI

1. Wyjazd do Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu na spektakl teatralny.   Zajęcie teatralne prezentujące teatr cieni.
          2. 2 spotkania warsztatowe z instruktorem teatralnym – przygotowanie Jasełek.
          3. Wykonanie sylwet do teatru cieni – zabawy w teatr. Improwizacje teatralne.

Grudzień 2013r.

PANTOMIMA

1. Wyjazd do Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, udział w spektaklu  – zajęcia teatralne przedstawiające dzieciom pantomimę.
          2. 2 spotkania warsztatowe z instruktorem teatralnym – przygotowanie Jasełek
          3. Przedstawienie Jasełek na dużej scenie Centrum Kultury dla rodziców i społeczności lokalnej.
          4. Wystawienie jasełek w zaprzyjaźnionym przedszkolu w Trutnowie.
          5. Udział dzieci w przeglądzie teatralnym o tematyce bożonarodzeniowej w Bolesławcu.