• KĄCIK PSYCHOLOGA

wtorek 7.45 - 11.15

czwartek 7.45 - 11.15

godzina dostępności: czwartek 07.15-07.45

(proszę o wcześniejszy kontakt telefoniczny (nr. tel. 668219357)

190 Emocje i uczucia ideas in 2022 | uczucia, kompetencje społeczne,  materiały terapeutyczne

27.10.2022r.

Autyzm?

Niepokojące symptomy w rozwoju dziecka można zauważyć już w 1 roku życia, zazwyczaj ujawniają się zanim dziecko skończy 3 lata.

Jeśli Twoje dziecko:

• nie patrzy na Ciebie,
          • nie wyraża emocji,
          • nie rozumie emocji innych ludzi,
          • obserwuje częściej przedmioty niż ludzi,
          • nie reaguje na swoje imię,
          • nie podaje zabawek,
          • bawi się zabawkami wykorzystując je w nietypowy sposób,
          • bawi się w samotności,
          • unika przytulania lub wręcz odwrotnie lubi mocny dotyk

powiedz o swoich obawach lekarzowi pediatrze. Lekarz zbierze wywiad, zbada dziecko oraz pokieruje dalszym procesem diagnostyczno-leczniczym. Zgłoś również swoje niepokoje wychowawczyni w przedszkolu, zostaną one przekazane psychologowi.

Podstawową grupą objawów stwierdzanych w ASD są zmiany w interakcjach społecznych. Mogą one mieć różne nasilenie i nie są równoznaczne z całkowitym brakiem kontaktów międzyludzkich. Deficyty dotyczą umiejętności nawiązania i podtrzymania kontaktu, zainteresowania interakcjami, wykorzystywania informacji zwrotnych czy dostosowywania własnego zachowania do aktualnego kontekstu społecznego. Zaburzenia komunikacji, nasilone mogę być w różnym stopniu – od nierozwijania mowy i komunikacji pozawerbalnej w ogóle po płynne posługiwanie się językiem.

Należy zapamiętać!

Szybka diagnoza i terapia to większa szansa na poprawę funkcjonowania każdego dziecka.

JAK WZMACNIAĆ POCZUCIE WARTOŚCI DZIECKA?