• Realizacja zajęć edukacyjnych i imprez integracyjnych z udziałem dzieci przedszkolnych.

•

W ramach realizacji projektu “Razem w pełni sprawni” w Przedszkolu Publicznym nr 2 w Kamiennej Górze przeprowadzone zostały następujące działania z udziałem dzieci przedszkolnych:

1.        Cykl zajęć edukacyjnych z dziećmi we wszystkich 10 grupach wiekowych.

Łącznie w zajęciach wzięło udział ok.220 dzieci.

Tematy konspektów zajęć to:

- “Spotkanie przyjaciół”,

- “Kolorowe motyle”,

- “Zabawy z balonami”,

- “Zabawy przygotowujące do obcowania z ludźmi niepełnosprawnymi”.

- „Ośmiorniczka - Zabawy przygotowujące do obcowania z ludźmi niepełnosprawnymi”

Cele przeprowadzonych zajęć:

-poznanie podstawowych rodzajów niepełnosprawności

-rozumienie ich nieodwracalności i ograniczeń w życiu, które niosą za sobą

-poznanie uczuć towarzyszących osobom niepełnosprawnym w codziennym życiu

-wykazanie gotowości do nawiązania bezpośrednich kontaktów z osobami niepełnosprawnymi i poznawania ich problemów

-wspomaganie rozwoju psycho-ruchowego dziecka

-kształtowanie poczucia bezpieczeństwa, akceptacji samego siebie

-wyczucie własnego ciała

-kształtowanie pozytywnych uczuć w kontakcie z innym dzieckiem

-zapoznanie z nową techniką łączenia różnego tworzywa

-nabywanie umiejętności posługiwania się własnymi palcami i stopami - malowanie palcami i stopami

Podczas zajęcia pt. “Spotkanie przyjaciół” dzieci miały okazję zapoznać się z elementami języka migowego, a także poznać uczucia towarzyszące osobom niepełnosprawnym: niewidomym, głuchoniemym.

Natomiast zajęcie pt “Zabawa z balonami” prowadzone metodom Weroniki Sherbourne, kształtowało i wspomagało rozwój psycho-ruchowy dziecka, uczyło akceptacji samego siebie i innych dzieci.

Zajęcie pt. “Kolorowe motyle” przygotowane w dwóch wersjach dla dzieci młodszych i starszych. Podczas tego zajęcia dzieci miały okazję malowania palcami, a także łączenia rożnego rodzaju materiału (bibuła, włóczka, papier kolorowy) i stworzenia ciekawej pracy plastycznej.

Zajęcie pt. “Zabawy przygotowujące do obcowania z ludźmi niepełnosprawnymi” dało możliwość malowania stopami po tapecie z uwypukloną fakturą.

Uwaga! Konspekty zajęć załączone są na końcu sprawozdania.

2. Nawiązanie współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze

- X Przegląd Teatralny “Dzieci dzieciom”

Tematyka przeglądu teatralnego związana była z ekologią, ochroną przyrody i środowiska, zdrowym trybem życia. W przeglądzie uczestniczyły dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze w charakterze widzów. Dzieci miały możliwość nawiązania kontaktu ze sztuką teatralną w wykonaniu młodszych kolegów. Podziwiały kolorowe dekoracje, rekwizyty i grę aktorską przedszkolaków.

- udział dzieci przedszkolnych w IX Dolnośląskim Mityngu lekkoatletycznym Olimpiad Specjalnych

25 maja 2011 roku odbył się IX Dolnośląski Mityng Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych której głównym organizatorem był Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze. Dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2 udały się na stadion miejski, aby kibicować młodym sportowcom, zachęcać do walki, dodać otuchy.

- Dzień Dziecka w Przedszkolu Publicznym nr 2

1 czerwca 2011 roku odbyła się zabawa z okazji Dnia dziecka, na którą zaproszono klasę z Zespołu Szkół Specjalnych. Dzieci wspólnie  bawiły się przy muzyce wykonywanej na żywo, brały udział w konkursach z nagrodami. Nastąpiła integracja dzieci niepełnosprawnych z młodszymi kolegami z przedszkola. Na ich twarzach dzieci zagościł uśmiech, a wesoła zabawa dała im dużo radości. Dzieci przedszkolne wspaniale bawiły się ze swoimi nieco starszymi kolegami. Pomysł organizacji zabawy integracyjnej spotkał się także z przychylnością rodziców.

3. Konkurs plastyczny dla całych rodzin

W czerwcu został zorganizowany w przedszkolu konkurs plastyczny dla całych rodzin pod hasłem „Razem w pełni sprawni”. Zadanie polegało na przygotowaniu wspólnie przez dzieci i rodziców plakatu promującego ideę integracji. W konkursie wzięło udział 15 rodzin dostarczając prace na zaproponowany temat. Wystawa prac konkursowych miała miejsce podczas uroczystości zakończenia roku przedszkolnego dla dzieci sześcioletnich, która odbyła się w Centrum Kultury w Kamiennej Górze. W trakcie tej uroczystości w obecności kamer lokalnej telewizji zostały wręczone upominki dla wszystkich uczestników konkursu oraz nagrody główne dla trzech prac, które zdobyły trzy pierwsze miejsca. Dzięki uprzejmości sponsorów wszystkie dzieci dostały słodycze i książeczki, nagrodą główną była całodzienna wejściówka dla czterech osób do Aquaparku we Wrocławiu, nagrodą za drugie miejsce była wejściówka dla czterech osób do Aquaparku w Świebodzicach, trzecie miejsce to karnet dla całej rodziny na kryty basem w Kamiennej Górze.