• O projekcie

•

Projekt „Przedszkole przyszłości - program edukacji przedszkolnej” realizowany w terminie 01.11.2012 r. do dnia 30.12.2014 r. przez Instytut Organizacji Przedsiębiorstw i Technik Informacyjnych „InBIT” Sp. z o.o.  w Partnerstwie z Firmą Sławomir Anioł FadoS, w ramach Priorytetu III Wysoka jakość systemu oświaty, Działanie 3.3 Poprawa jakości kształcenia, Poddziałanie 3.3.4 Modernizacja treści i metod kształcenia – projekty konkursowe, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Cel główny:

Cele szczegółowe:

1. Uatrakcyjnienie form i metod pracy z dziećmi w edukacji przedszkolnej poprzez realizację innowacyjnego programu edukacji przedszkolnej  ze szczególnym uwzględnieniem aktywności twórczej i umiejętności konstrukcyjno-przestrzennych z wykorzystaniem narzędzi informatycznych do XII 2014 r.
          2. Podniesienie jakości pracy przedszkola/oddziału przedszkolnego poprzez realizację innowacyjnego programu edukacji przedszkolnej treści oraz wykorzystanie metod kształcenia oraz materiałów dydaktycznych do XII 2014.

W  roku szkolnym 2013/2014 trzy grupy z naszego przedszkola ( "Tygryski", "Krzysie", "Kłapouszki" )  realizowały innowacyjny program edukacji przedszkolnej „Przedszkole Przyszłości”. W roku szkolnym 2014/2015 progam realizują dwie grupy ("Pszczółki" i "Kłapouszki")

Koncepcja programu jest zgodna z Podstawą programową wychowania przedszkolnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego z dnia 23 grudnia 2008 roku. Opiera się ona na założeniach zawartych w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 czerwca 2009 roku w sprawie dopuszczenia do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania oraz dopuszczenia do użytku szkolnego podręczników.

Głównym celem programu jest przygotowanie dzieci w wieku przedszkolnym do podjęcia nauki w szkole podstawowej poprzez:

• stymulowanie i rozwijanie indywidualnych predyspozycji i uzdolnień;
          • przybliżanie ważnych, uniwersalnych wartości etycznych;
          • rozwój intelektualny;
          • rozwój emocjonalny i społeczny, w tym radzenie sobie w trudnych sytuacjach;
          • wspomaganie rozwoju fizycznego;
          • rozwijanie różnorodnych kompetencji poprzez korzystanie z technologii informacyjnej;
          • poszerzanie wiedzy o otaczającym świecie;
          • kształtowanie tożsamości narodowej, ze szczególnym uwzględnieniem historii i tradycji;
          • kształtowanie wrażliwości artystycznej;
          • rozbudzanie wyobraźni twórczej;
          • kształtowanie umiejętności konstrukcyjno- przestrzennych;
          • rozwijanie umiejętności współpracy w zespole;
          • wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez indywidualizację pracy.

Innowacyjny charakter programu obejmuje:

- multimedia- wykorzystanie w codziennej pracy nowoczesnych technologii informacyjnych (tablica interaktywna, wizualizer, Internet);

- przeszłość- teraźniejszość- przyszłość- zakres tematyczny materiałów nawiązujący do przyszłości i teraźniejszości, jednocześnie z szacunkiem odwołujący się do tradycji, kultury, czasów przeszłych;

- współpracę- rozwijanie umiejętności pracy zespołowej;

- kształtowanie kompetencji przestrzennych- zastosowanie autorskiej techniki konstrukcyjno- manualnej, z kreatywnym wykorzystaniem różnorodnych materiałów do realizacji wizji przestrzennych.

W założeniach programu nauczyciel pełni rolę przewodnika- prowadzi dziecko ścieżkami wiedzy, zachęcając nie tylko do osobistego gromadzenia doświadczeń, ale również do popełniania błędów. Jego pomocnikami w trakcie realizowanych zajęć są cztery pacynki: Babcia Wiedza, wprowadzająca w obszary związane z tradycją i przeszłością, Dziadek Naukowiec- utytułowany profesor oraz dwie pacynki pełniące role starszych kolegów- Koleżanka Konstruktorka oraz Kolega Artysta. Obecność pacynek w programie ma ułatwić dzieciom odnalezienie się w obszarach poszczególnych dziedzin wiedzy.

Oficjalna strona programu: www.przedszkoleprzyszlosci.fados.pl